Sjedinjene Američke Države nedeljama sprovode vazdušne napade na Hute u Jemenu. Cilj im je da spreče napade na brodove u Crvenom moru. Iako su Huti pretrpeli gubitke, njihova sposobnost otpora ostaje visoka.
Sjedinjene Američke Države su nedeljama angažovane u vazdušnim napadima na Hute u Jemenu, gađajući rafinerije, aerodrome i lokacije sa kojih se lansiraju rakete. Američki predsednik Donald Tramp je najavio da će koristiti „preovlađujuću silu“ dok ne ostvare cilj da spreče Hute da napadaju brodove u Crvenom moru.
Huti su započeli svoju kampanju u znak solidarnosti sa Palestincima kada je Izrael ušao u rat u Gazi u oktobru 2023. godine. Tokom ovog perioda, grupa je izvela više od 100 napada i potopila dva broda, što je dovelo do toga da 70% trgovačkog brodarstva preusmeri rutu oko južne Afrike.
SAD tvrde da njihova kampanja daje rezultate. Savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Valc je izjavio da je ubijeno više vođa Huta, ali svaki novi krug bombardovanja izaziva sve veći otpor. Analitičari ukazuju na to da je viši ešalon vojnog i političkog rukovodstva Huta ostao netaknut.
Od sredine marta, Huti su lansirali desetak balističkih projektila na Izrael, kao i dronove i rakete na brodove američke mornarice. Iako nisu prouzrokovali značajnu štetu, pretnja ostaje prisutna. CNN je izvestio da je američka vojska potrošila skoro milijardu dolara na operacije protiv Huta u poslednje tri nedelje.
Huti su zapretili da će proširiti svoje ciljeve na Ujedinjene Arapske Emirate. U Jemenu besni građanski rat, a Hute podržava Iran, dok su protivničku stranu podržavaju Emirati. Portparol Huta je izjavio da vazdušni napadi neće odvratiti jemenske oružane snage od ispunjenja njihovih dužnosti.
Iako su Huti pretrpeli gubitke, njihova sposobnost da prežive ostaje visoka. Njihova mreža krijumčarenja omogućava im da dobiju delove projektila i drugu opremu. Analitičari smatraju da bi eventualna kopnena ofanziva mogla biti neophodna kako bi se Huti konačno eliminisali kao pretnja.