Sjedinjene Države moraju da „osporavaju” lansiranje projektila iznad Tajvana od strane Kine, rekao je u utorak visoki američki vojni oficir. Komandant Sedme flote viceadmiral Karl Tomas upozorio je da bi takva dela Pekinga mogla postati norma ako im se dozvoli da prođu neosporno.
„Veoma je važno da se borimo protiv ovakve stvari. Znam da gorila u prostoriji lansira rakete iznad Tajvana“, rekao je viceadmiral Tomas novinarima u Singapuru. „Neodgovorno je lansirati rakete iznad Tajvana u međunarodne vode.
Tomas je upozorio da bi, „ako to ne osporite“, ove akcije mogle dovesti do militarizacije Tajvanskog moreuza na sličan način kao i Južno kinesko more.
Sedma flota se nalazi u Jokosuki u Japanu i najveća je flota raspoređena u napred u američkoj mornarici. To je ključni deo prisustva američke vojske u azijsko-pacifičkom regionu, što admiralove reči čini još značajnijim.
Njegovi komentari dolaze usred visokih tenzija između Pekinga i Vašingtona nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi samoupravnom ostrvu Tajvan.
Pelosi je nastavila sa zvaničnom posetom koja je uključivala sastanke sa tajvanskim zvaničnicima, uključujući predsednika Cai Ing-vena, uprkos jasnim upozorenjima Pekinga – i Bele kuće – da bi to moglo da naruši bilateralne odnose sa Kinom.
Kao odgovor na putovanje, koje je Peking smatrao kršenjem svog suvereniteta s obzirom na međunarodni konsenzus da je Tajvan deo Kine, Narodnooslobodilačka armija (PLA) pokrenula je višednevnu vojnu vežbu oko teritorije.
Lokalne vlasti na Tajvanu osudile su Peking zbog lansiranja balističkih projektila u blizini ostrva i zbog ometanja međunarodne trgovine i saobraćaja, upoređujući akcije PLA sa akcijama Severne Koreje.
Prema rečima Sun Vejdonga, kineskog ambasadora u Indiji, više od 160 zemalja koje predstavljaju preko 80 odsto svetske populacije izrazilo je podršku teritorijalnom integritetu Kine nakon Pelosijeve posete Tajvanu.