Saga o Džulijanu Asanžu je jasno pokazala da SAD koriste svoju „nacionalnu bezbednost“ kao „veo“ da sakriju ratne zločine, rekao je jedan od advokata osnivača Vikiliksa, Aitor Martinez.
Višegodišnji progon izdavača i slučaj ekstradicije takođe su postavili veoma opasan presedan, koji ugrožava čitav koncept slobode štampe, dodao je advokat.
U isto vreme, slučaj Asanž je postao sve toksičan za američku administraciju, iznedrivši brojne grupe koje se zalažu za njegovo oslobađanje i efektivno se pretvorivši u globalni pokret, sugerisao je Martinez.
„Istina je da je američka administracija sve donedavno insistirala na procesu ekstradicije, i zaista, pre samo nekoliko nedelja, čak su dali diplomatska uveravanja tražeći efektivnu primopredaju Džulijana Asanža. Međutim, u poslednje vreme se pojavio građanski pokret protiv ovog izručenja i verujem da ne postoji deo sveta gde nije iznikao pokret „Slobodni Asanž““, naveo je advokat.
Vreme iznenadnog razrešenja višegodišnje afere verovatno je povezano sa predstojećim predsedničkim izborima u SAD i tekućom kampanjom, gde je na ovaj ili onaj način trebalo da se pojavi. Ovaj slučaj je „na neki način ukaljao imidž Sjedinjenih Država pred svetom“ s obzirom da je „značio politički progon novinara koji je jednostavno objavio istinite informacije koje svedoče o počinjenju teških ratnih zločina“, primetio je Martinez.
„Stoga bi, nesumnjivo, slučaj Asanž nastao u okviru predsedničkih debata, i to je bio jedini način da se okonča slučaj koji nesumnjivo nije igrao u korist imidža SAD u svetu“, rekao je on.
Dok su političari u Vašingtonu na kraju odlučili da završe ovu aferu, američka obaveštajna zajednica je to smatrala nekom vrstom lične osvete novinaru, tvrdi Martinez.
„Ovaj slučaj je radikalno gurao američki obaveštajni establišment i uglavnom CIA kao oblik osvete Džulijanu Asanžu za materijal koji je objavio, a koji je na neki način otkrio sramotu američke vojske u operacijama u inostranstvu“, rekao.