Sjedinjene Države, Kina i Rusija raspravljale su tokom sastanka Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u ponedeljak oko toga ko je kriv za podsticanje na desetine lansiranja balističkih projektila Severne Koreje i razvoj programa nuklearnog naoružanja, preneo je Rojters.
Savet od 15 članova sastao se oko, kako je Pjongjang rekao, lansiranja najveće interkontinentalne balističke rakete Hvasong-17 u četvrtak. Severna Koreja je pod sankcijama UN zbog svojih raketnih i nuklearnih programa od 2006. godine.
Kina i Rusija krivile su zajedničke vojne vežbe Sjedinjenih Država i Južne Koreje za provociranje Pjongjanga, dok Vašington optužuje Peking i Moskvu da ohrabruju Severnu Koreju štiteći je od dodatnih sankcija.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš „i dalje je duboko zabrinut zbog podela koje su sprečile međunarodnu zajednicu da reaguje po ovom pitanju“, rekao je visoki zvaničnik UN na sastanku.
Zamenica ruskog ambasadora u UN Ana Evstignjejeva opisala je vojnu aktivnost SAD i Južne Koreje kao „bez presedana“, dok je zamenik kineskog ambasadora u UN Geng Šuang doveo u pitanje da li su to odbrambene vežbe i okrivio ih za povećanje tenzija.
„Ove vežbe su dugotrajne, rutinske su. Čisto su defanzivne prirode… Sjedinjene Države ne gaje neprijateljske namere prema DNRK“, rekla je američka ambasadorka u UN Linda Tomas-Grinfild, koristeći svoj formalni naziv, Demokratski Narodna Republika Koreja.
Poslednjih nekoliko godina Savet je bio podeljen oko toga kako da se nosi sa Pjongjangom. Rusija i Kina, koje imaju pravo veta, zajedno sa Sjedinjenim Državama, Britanijom i Francuskom, rekle su da dodatne sankcije neće pomoći i žele da se takve mere ublaže. Geng je rekao da je to zamišljen kao gest dobre volje da se pokuša stvoriti povoljni uslovi za detant.
Tomas-Grinfild je rekao da bi ukidanje sankcija Ujedinjenih nacija nagradilo Pjongjang „zato što nije učinio ništa da se pridržava rezolucija Saveta bezbednosti“. Ona je optužila Pjongjang da je Severnokorejcima uskratio potrebnu humanitarnu pomoć.
Rusija i Kina su takođe ponovo izrazile nuklearnu zabrinutost zbog bezbednosnog pakta poznatog kao AUKUS kojim će Australija razviti program podmornica na nuklearni pogon sa Sjedinjenim Državama i Britanijom.
I Sjedinjene Države i Britanija su odbacile svoju zabrinutost i saopštile savetu da AUKUS ne krši Ugovor o neširenju nuklearnog oružja.
„Ilegalni nuklearni programi i programi balističkih projektila Severne Koreje krše više rezolucija Saveta. Tako da jednostavno nema poređenja sa AUKUS-om“, rekao je zamenik britanskog ambasadora u UN Džejms Kariuki Savetu.