Sjedinjene Države su u sredu izrazile zabrinutost zbog poziva Kine da podstaknu svoje građane da se pridruže kontrašpijunažom i rekle da pomno prate primenu proširenog pekinškog zakona protiv špijunaže, prenosi Rojters.
Kinesko ministarstvo državne bezbednosti je u utorak saopštilo da bi Kina trebalo da podstakne svoje građane da se pridruže kontrašpijunažom, uključujući stvaranje kanala za pojedince da prijave sumnjive aktivnosti i nagrađujući ih za to što rade.
Treba uspostaviti sistem koji čini „normalnim“ učešće običnih ljudi u kontrašpijunaži, saopštilo je ministarstvo.
To je usledilo nakon proširenja kineskog zakona o kontrašpijunaži koji je stupio na snagu u julu i zabranjuje prenos informacija za koje smatra da se odnose na nacionalnu bezbednost. To je uznemirilo Sjedinjene Države, koje su upozorile da bi strane kompanije u Kini mogle biti kažnjene zbog redovnih poslovnih aktivnosti.
„Imamo zabrinutost zbog toga, svakako je podsticanje građana da špijuniraju jedni druge nešto što je veoma zabrinuto“, rekao je portparol Stejt departmenta Met Miler na dnevnom brifingu.
„Pažljivo pratimo primenu novog kineskog zakona o kontrašpijunaži kakav smo do sada bili, koji u velikoj meri proširuje obim aktivnosti koje se smatraju špijunažom“, rekao je on.
Poslednjih godina, Kina je uhapsila i pritvorila desetine kineskih i stranih državljana pod sumnjom za špijunažu, uključujući i izvršnog direktora japanske kompanije za proizvodnju lekova Astelas farme u martu. Australijski novinar Čeng Lej, kojeg Kina optužuje da je odavao državne tajne drugoj zemlji, u pritvoru je od septembra 2020.
Izjava Kine da je pod prijetnjom špijuna dolazi u trenutku kada zapadne nacije, najistaknutije Sjedinjene Države, optužuju Kinu za špijunažu i sajber napade, optužbu koju je Peking odbacio.