Bajdenova administracija kaže da će se SAD ponovo pridružiti obrazovnoj i naučnoj organizaciji UN nakon petogodišnjeg odsustva koje je počelo dok je Donald Tramp bio predsednik, piše AP.
Stejt department je saopštio da je krajem prošle nedelje dostavio pismo kojim traži ponovni prijem u telo sa sedištem u Parizu, poznato kao Unesko. U pismu od 8. juna zamenika državnog sekretara za menadžment Ričarda Verme predlaže se „plan da se SAD ponovo pridruže organizaciji“, saopštilo je ministarstvo.
„Svaka takva akcija zahtevala bi saglasnost sadašnjeg članstva Uneska i razumemo da će rukovodstvo Uneska preneti naš predlog članstvu u narednim danima“, navodi se u saopštenju.
Detalji predloga nisu odmah bili jasni. SAD duguju značajnu sumu novca organizaciji za zaostale obaveze. Ali ranije ove godine, administracija je u svom tekućem budžetskom planu izdvojila 150 miliona dolara da plati povratak Unesku.
SAD i Unesko su imali turbulentne odnose u protekle četiri decenije nakon što su se prepirali uglavnom oko ideoloških pitanja tokom Hladnog rata i nedavno izraelsko-palestinskog sukoba.
Bivši predsednik Ronald Regan povukao je SAD iz Uneska 1983. godine, ali se bivši predsednik Džordž V. Buš ponovo pridružio 2002. Tramp je povukao SAD iz agencije 2017, pozivajući se na njihovu navodnu antiizraelsku pristrasnost. Izrael je istovremeno najavio povlačenje i povlačenje je stupilo na snagu u januaru 2018.
Bajdenova administracija je prilikom preuzimanja dužnosti rekla da namerava da se ponovo pridruži Unesku. A, u martu, kada je predstavljen budžet za narednu fiskalnu godinu, zamenik državnog sekretara za upravljanje Džon Bas rekao je da administracija veruje da će ponovno pridruživanje Unesku pomoći SAD u globalnom rivalstvu sa Kinom, koja je uložila velike sume u organizacije UN .
Ponovno pridruživanje Unesku „pomoći će nam da rešimo ključni oportunitetni trošak koji naše odsustvo stvara u našoj globalnoj konkurenciji sa Kinom“, rekao je on.
„Ako smo zaista ozbiljni u vezi sa takmičenjem u digitalnom dobu sa Kinom, iz moje perspektive, u jasnim interesima, ne možemo sebi priuštiti da budemo više odsutni iz jednog od ključnih foruma u kojem se standardi oko obrazovanja za nauku i tehnologiju su postavljeni“, rekao je Bas.
„I postoji niz drugih primera u tom prostoru misije Uneska gde se primećuje naše odsustvo i gde to potkopava našu sposobnost da budemo što efikasniji u promovisanju naše vizije slobodnog sveta“, rekao je on.