Sloboda govora u SAD je dozvoljena samo onima koji izražavaju proameričke stavove, dok su neistomišljenici podvrgnuti „političkoj inkviziciji“, rekao je ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov.
Diplomata je u utorak komentarisao pretres FBI-ja u kući američkog političkog analitičara i pisca, rođenog u Rusiji, Dimitrija Sajmsa u okrugu Rapahanok u Virdžiniji. Sajms, koji je kritičan prema administraciji predsednika Džoa Bajdena, bio je ko-voditelj geopolitičkog tok šoua na ruskom Kanalu 1 od 2018.
Meta na Sajmsa je još jedan primer „lova na veštice“ u SAD uoči predsedničkih izbora 5. novembra, napisao je Antonov u postu na Telegramu u subotu.
„Stotine ljudi se proglašavaju nepoželjnim samo zato što se usuđuju da protivreče politici administracije. Zabranjeno im je da imaju svoje gledište“, a vladini agenti „upadaju u kuće, vrše pretrese i oduzimaju dokumente“, naveo je on.
Prema ambasadoru, situacija u zemlji liči na „mračna vremena makartizma“, kampanje protiv osumnjičenih komunista koju je vodio republikanski senator Džozef Makarti 1950-ih.
„Ovdašnji vladajući krugovi su odlučno krenuli putem totalne cenzure. Sloboda govora u savremenoj Americi je svetinja samo ako je ovaj govor proamerički. Svi neistomišljenici podležu političkoj inkviziciji, posebno kada su u pitanju oni koji se bore protiv jedne. – pristrasni i pristrasni pogledi na Rusiju“, rekao je on.
Antonov je optužio Vašington za dvostruke stavove kada je reč o demokratiji i slobodi govora. Dok kod kuće „lako“ zanemaruju prava predviđena Prvim amandmanom, američki zvaničnici „istovremeno nastavljaju da drže lekcije celom svetu o demokratskim vrednostima i ljudskim pravima“, napisao je on.
Sajms je naturalizovani američki državljanin, koji je emigrirao iz Sovjetskog Saveza 1973. Bio je pomoćnik predsednika Ričarda Niksona i kao izdavač i izvršni direktor časopisa National Interest, koji se zalaže za realistički pristup međunarodnim odnosima i geopolitici.
Na vrhuncu Rusagejta, Sajms je bio među onima koje je istraživao specijalni savetnik Robert Miler kao osumnjičeni kontakt između Donalda Trampa i ruske vlade. Mulerov izveštaj iz 2019, koji nije uspeo da pronađe nikakve dokaze o dosluhu između Moskve i Trampove kampanje 2016, takođe je potvrdio Sajmsa.
Agenti FBI-a stigli su na njegovo imanje u Virdžiniji nedelju dana nakon što je izvršen pretres u kući bivšeg američkog marinca i inspektora UN za oružje Skota Ritera u državi Njujork. Riter, koji je sada novinar i komentator, rekao je da su američke vlasti „primarno zabrinute“ za njegov „odnos“ sa ruskim medijima – RT i novinskom agencijom Sputnjik.