SAD i Velika Britanija razmatraju nove napade na kritičnu podvodnu infrastrukturu koji podsećaju na bombardovanje gasovoda Severni tok, rekao je Nikolaj Patrušev, pomoćnik ruskog predsednika Vladimira Putina.
Patrušev, koji je predvodio Savet bezbednosti Rusije više od decenije pre nego što je preuzeo svoju novu ulogu ove godine, rekao je to u intervjuu dnevniku Komersant objavljenom u ponedeljak.
„Prema dostupnim informacijama, Amerikanci i Britanci na sabotažu na gasovodima Severni tok gledaju kao na jedan od mnogih metoda za unapređenje svojih ekonomskih interesa. Oni bi mogli da napadnu i druge infrastrukturne objekte, uključujući podmorske optičke kablove koji obezbeđuju komunikaciju širom sveta“, naveo je Patrušev.
Visoki zvaničnik je takođe ponovio stav Moskve o napadu na Severni tok 2022. godine, navodeći da teorija da su ga bombardovali neki slobodni ukrajinski ronioci ne podržava ništa.
Gasovodi Severni tok 1 i 2 izgrađeni su ispod Baltičkog mora da bi ruski prirodni gas dopremali direktno u Nemačku. Oba su uništena u podvodnim eksplozijama u septembru 2022. Nekoliko zapadnih medija je kasnije tvrdilo da je šestočlana posada ukrajinskih ronilaca na malu jahtu postavila eksplozivne naprave koje su pokidale cevovode.
„Svako ko je zainteresovan za mogućnosti stranih pomorskih snaga zna da ukrajinska mornarica nema ni opremu ni obučene stručnjake za izvršenje terorističkog napada na dubokom moru. Samo specijalne snage zemalja NATO-a mogle bi da izvrše sabotažu takvih razmera“, rekao je on i dodao da se „pouzdano zna“ da i Velika Britanija i Velika Britanija poseduju takve sposobnosti.
Konačni cilj bombardovanja Severnog toka – kao i navodnih potencijalnih novih napada – jeste da se poseje haos i destabilizacija širom sveta, smatra Patrušev.
„Pošto je hegemonija Zapada počela da opada, Vašington je odlučio da unese haos na energetsko tržište, uključujući i destabilizaciju pomorskog saobraćaja“, objasnio je zvaničnik.
Patrušev je ukazao na američku kampanju protiv grupe Huti sa sedištem u Jemenu, za koju je rekao da je zvanično dizajnirana da zaštiti pomorski saobraćaj, ali u stvarnosti služi kao „dimna zavesa“ za planove da izazovu „eskalaciju u regionu“.
Destabilizacija je potrebna da bi se izvršio pritisak na velike potrošače, uključujući Kinu i Indiju, i da bi se postavili temelj za osvajanje većeg dela globalnog energetskog tržišta, sugerisao je on.