SAD i Velika Britanija najavljuju nove udare na Hute

SAD i Velika Britanija najavljuju nove udare na Hute

Američki bombarderi ponovo su u ponedeljak napali Huti objekte u Jemenu, saopštila je Centralna komanda SAD (CENTCOM). Ovo je drugi put da britanski bombarderi učestvuju u operaciji, koja se sada zove „Posejdon Archer“.

Mlaznjaci Kraljevskog vazduhoplovstva (RAF) sa sedištem na Kipru bili su uključeni u napad 11. januara, dok su SAD koristile krstareće rakete i avione sa nosača USS Eisenhover. Od tada su SAD izvele još šest samostalnih udara, navodno gađajući rakete Huti dok su se spremale za lansiranje.

Snage SAD i Velike Britanije „izvele su napade na 8 ciljeva Huti“ u Jemenu u ponedeljak nešto pre ponoći, saopštio je CENTCOM na X-u (ranije Tviter). „Mete su uključivale raketne sisteme i lansere, sisteme protivvazdušne odbrane, radare i duboko zakopane skladišta oružja.

Prema CENTCOM-u, udari su izvedeni „zajedno sa Oružanim snagama Velike Britanije i uz podršku Australije, Bahreina, Kanade i Holandije“.

Iako su sve navedene zemlje obećale učešće u operaciji „Čuvar prosperiteta“ koju predvode SAD, sa ciljem da se osigura bezbednost međunarodnog brodarstva, američka vojska je insistirala da su udari „odvojeni i različiti od operacije multinacionalne slobode plovidbe“.

Ranije u ponedeljak, CNN je izvestio da je Pentagon udarnu misiju nazvao „Operacija Neptun strelac“, sugerišući dugoročnu posvećenost SAD bombardovanju Huta. Vašington post je tokom vikenda objavio da je cilj SAD bio da „degradiraju i unište svoje sposobnosti“, pozivajući se na zvaničnike koji su želeli da ostanu anonimni.

CENTCOM je optužio Huti za „nepromišljene i nezakonite napade na američke i britanske brodove, kao i na međunarodne komercijalne brodove u Crvenom moru, moreuzu Bab Al-Mandeb i Adenskom zalivu.

Napad je usledio nakon razgovora američkog predsednika Džoa Bajdena i britanskog premijera Rišija Sunaka, u kojem su razgovarali o situaciji u Jemenu.

Huti su krajem oktobra najavili da će udariti sve brodove povezane sa Izraelom u Crvenom moru dok se blokada Gaze ne ukine, i od tada su gađali nekoliko trgovačkih brodova. Nakon udara od 11. januara, proširili su listu meta i na britanske i američke brodove.

Napadi Huti su uticali na globalnu industriju brodarstva više nego na pandemiju Covid-19, saopštila je prošle nedelje pomorska savetodavna firma Sea-Intelligence. Otprilike 15% svetske pomorske trgovine prolazi kroz region.

Suočeni sa rastućim premijama osiguranja, glavni zapadni prevoznici kao što su Maersk, MSC, CMA CGM i Hapag-Lloid odlučili su da preusmere svoje terete oko Afrike, što zahteva više vremena i goriva.