Sukobi između Sjedinjenih Država i saveznika Južne Koreje i Japana s jedne strane, te Kine i Rusije s druge strane, proistekli su iz nedavnih događaja vezanih za lansiranje severnokorejskih satelita i balističkih projektila, kao i pretnji upotrebom nuklearnog oružja. Tenzije u severoistočnoj Aziji su dostigle tačku eskalacije, što je rezultiralo hitnim sastankom Saveta bezbednosti UN-a. Ova situacija proizilazi iz neuspelog lansiranja vojnog izviđačkog satelita Severne Koreje krajem maja, kao i kontinuiranih aktivnosti koje krše sankcije UN-a.
Demokratska Narodna Republika Koreja, poznatija kao Severna Koreja, je od početka ove godine sprovela preko 100 lansiranja projektila koristeći zabranjenu tehnologiju balističkih raketa, istovremeno unapređujući svoj nuklearni program. U odgovoru na ove aktivnosti, Sjedinjene Države i njihovi saveznici su povećali vojne vežbe, što je dodatno podstaklo napetosti.
Na hitnom sastanku Saveta bezbednosti UN-a, pomoćnik generalnog sekretara Khaled Khiari istakao je važnost mirnih svemirskih aktivnosti, ali je istakao da je Severnoj Koreji zabranjeno sprovođenje lansiranja balističkih raketa, što podriva globalno nuklearno razoružanje. Ambasador Severne Koreje u UN-u, Kim Song, tvrdi da su lansiranja satelita legitimna suverena prava, dok ambasador Južne Koreje ističe potrebu za pravom na samoodbranu.
Napetosti su dodatno pogoršane izjavama o nuklearnom oružju i vojnim vežbama, koje su dovele do optužbi i konfrontacija između različitih zemalja. Izaslanik SAD-a je pozvao na osudu Severne Koreje zbog kršenja sankcija, dok su Kina i Rusija blokirale jednoglasnu osudu u Savetu bezbednosti. Ove kontradiktorne pozicije dodatno su zategle situaciju.
U svojim izjavama, ambasadori Rusije, Kine i drugih zemalja pokušavaju opravdati postupke svojih zemalja i istaći ulogu Sjedinjenih Država u eskalaciji napetosti. Međutim, jasno je da je situacija na Korejskom poluostrvu veoma delikatna i zahteva hitne mere za smirivanje tenzija.