SAD i saveznici pozivaju na 21-dnevni prekid vatre između Izraela i Hezbolaha

SAD i saveznici pozivaju na 21-dnevni prekid vatre između Izraela i Hezbolaha

Sjedinjene Američke Države, Francuska i još nekoliko saveznika zajednički su izdali poziv za trenutni prekid vatre trajanja 21 dana radi olakšavanja pregovora u eskalirajućem sukobu između Izraela i Hezbolaha, koji je do sada odneo više od 600 života u Libanu. Ovaj apel je usledio nakon nedavnih sukoba koji su ocenjeni kao nepodnošljivi i sa potencijalno opasnim rizikom od dalje regionalne eskalacije.

U saopštenju koje je dogovoreno na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, istaknuto je da je neophodno hitno uspostaviti 21-dnevni prekid vatre duž granice Libana i Izraela kako bi se otvorio prostor za diplomatske aktivnosti. Poziv je upućen svim stranama, uključujući vlade Izraela i Libana, sa ciljem podrške privremenom prekidu vatre.

Među potpisnicima ovog apela su SAD, Australija, Kanada, Evropska unija, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar. Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro je izjavio pred Savetom bezbednosti UN da se očekuje da će obe strane odmah prihvatiti ovaj poziv.

SAD su intenzivno uključene u napore za deeskalaciju tenzija u Libanu, sa ciljem postizanja sporazuma o prekidu vatre koji bi bio od koristi svima. Predsednik Džo Bajden i njegovi savetnici su poslednjih dana aktivno radili na lobiranju kod drugih zemalja kako bi podržale ovaj plan, ističući važnost postizanja dugoročne stabilnosti duž granice između Izraela i Libana.

Postojana razmena vatre između Izraela i Hezbolaha je dovela do proterivanja desetina hiljada ljudi sa obe strane granice, a nedavni intenzivirani napadi su ponovo podstakli strah od šireg sukoba na Bliskom istoku. Bajdenovi savetnici za nacionalnu bezbednost su se sastali sa bliskoistočnim saveznicima u Njujorku kako bi razmotrili predloge za mirno rešenje sukoba.

U međuvremenu, izraelski zvaničnici su pokazali spremnost za nastavak pregovora, uz uslov povratka izraelskih civila u njihove domove blizu granice. Libanski premijer je podržao francusko-američki plan, ističući da bi on mogao okončati ovaj sukob koji traje. Ambasador Izraela u UN-u je naglasio važnost primene rezolucije Saveta bezbednosti kojom je okončan rat između Izraela i Hezbolaha 2006. godine.

Bajden je upozorio na mogućnost sveopšteg rata, ali je istovremeno naglasio potrebu za rešenjem koje bi moglo promeniti dinamiku u regionu. Američki i drugi međunarodni posrednici su mesecima pokušavali posredovati u prekidu vatre kako bi se oslobodili taoci iz Gaze koje drži Hamas.

U cilju daljeg pritiska na Iran i Hezbolah, SAD su uvele dodatne sankcije protiv više od deset subjekata koji su uključeni u nelegalne isporuke iranske nafte. Na drugoj strani, izraelska vojska se priprema za moguću kopnenu operaciju u Libanu nakon što je Hezbolah izveo niz napada na Izrael. Državni sekretar SAD-a, Antoni Blinken, je apelovao na obe strane u sukobu da se povuku kako bi se izbegao sveopšti rat koji bi imao pogubne posledice za ceo region.