Američki i južnokorejski zvaničnici učestvovali su u simuliranoj vežbi „na stolu“ koja se fokusirala na mogućnost da Severna Koreja koristi nuklearno oružje, saopštio je Pentagon u četvrtak.
Severna Koreja naoružana nuklearnim oružjem lansirala je neviđeni broj raketa prošle godine, uključujući interkontinentalne balističke rakete (ICBM) koje mogu da stignu do kopna SAD. U ponedeljak je lansirala dve rakete u Tihi okean, prenosi Rojters.
Zvaničnici SAD i Južne Koreje takođe su upozorili da bi Sever mogao da se priprema za svoje prvo testiranje nuklearnog uređaja od 2017.
Ovo je bila 8. stona vežba komiteta za strategiju odvraćanja SAD i Južne Koreje, poznata kao DSC TTKS, i prvo izdanje otkako su se prošle godine dogovorili da se vežbe održavaju svake godine.
„S obzirom na nedavnu agresivnu nuklearnu politiku DNRK i napredak u nuklearnim sposobnostima, scenario (na vrhu stola) fokusirao se na mogućnost upotrebe nuklearnog oružja od strane DNRK“, navodi se u saopštenju Pentagona, koristeći akronim zvaničnog imena zemlje, Demokratski narod Republika Koreja.
„Delegacije SAD i Južne Koreje usredsredile su svoju diskusiju na odvraćanje Alijanse kako bi se održao mir i stabilnost na Korejskom poluostrvu i potencijalne opcije za odgovor na upotrebu nuklearnog oružja DNRK“, dodaje se u saopštenju, ali se ne navodi konkretno koji su scenariji odigrani.
Ministarstvo odbrane Seula saopštilo je da su saveznici ponovo potvrdili svoju spremnost za bilo kakvu severnokorejsku nuklearnu pretnju i složili se da nastave da jačaju razmenu obaveštajnih podataka, krizne konsultacije, zajedničko planiranje i sprovođenje proširenog odvraćanja.
„Američka strana je naglasila da bi bilo kakva upotreba nuklearnog oružja od strane Severne Koreje protiv Sjedinjenih Država ili njenih saveznika i prijatelja bila neprihvatljiva i rezultirala ukidanjem njenog režima“, navodi se u saopštenju ministarstva.
Nakon što je simulirana vežba izvedena u Pentagonu u sredu, zvaničnici obe zemlje posetili su mornaričku podmorničku bazu Kings Bej u Džordžiji.
Delegacije su razgovarale o tome kako najbolje iskoristiti nenuklearne sposobnosti (Južne Koreje) da podrže nuklearno odvraćanje od nuklearnih pretnji Severne Koreje“, dodaje se u saopštenju.
Od stupanja na dužnost u maju, južnokorejski predsednik Ioon Suk-ieol se zalagao za jačanje poverenja u američko prošireno odvraćanje – njegove vojne sposobnosti, posebno nuklearne snage, da odvrate napade na svoje saveznike – dok Pjongjang nastoji da obezbedi svoj kapacitet za napade bilo gde u Sjedinjene Države.
Jun je u novembru upozorio na neviđen zajednički odgovor sa saveznicima ako Severna Koreja nastavi sa nuklearnim testom.