SAD i Japan se slažu da pojačaju bezbednosnu saradnju

SAD i Japan se slažu da pojačaju bezbednosnu saradnju

VAŠINGTON – Sjedinjene Države i Japan u sredu su najavile pojačanu bezbednosnu saradnju suočene sa zajedničkim zabrinutostima oko Kine, a Vašington je snažno podržao veliko vojno jačanje koje je Tokio najavio prošlog meseca, prenosi Rojters.

„Slažemo se da je NRK najveći zajednički strateški izazov sa kojim se suočavamo mi i naši saveznici i partneri“, rekao je američki državni sekretar Antoni Blinken nakon što su se on i ministar odbrane Lojd Ostin sastali sa japanskim kolegama u Vašingtonu, misleći na Narodnu Republiku Kinu. .

Na istoj konferenciji za novinare, Ostin je najavio planove za uvođenje Morskog primorskog puka u Japanu, koji bi doneo značajne sposobnosti, uključujući protivbrodske rakete.

Blinken je takođe rekao da su se dve strane složile da prošire uslove svog zajedničkog ugovora o odbrani na svemir.

Ostin će se ponovo sastati sa japanskim ministrom odbrane Jasukazuom Hamadom u četvrtak u Pentagonu; nakon toga će u petak biti održan sastanak između američkog predsednika Džoa Bajdena i japanskog premijera Fumija Kišide.

Iako se ukupan broj američkih trupa u Japanu neće promeniti, novo raspoređivanje bi moglo biti prvo od nekoliko ovogodišnjih najava o vojnim snagama u Aziji sa ciljem da Peking dvaput razmisli pre nego što započne bilo kakav sukob.

Sporazum je usledio nakon skoro godinu dana pregovora i dolazi nakon što je Japan prošlog meseca najavio svoje najveće vojno jačanje od Drugog svetskog rata – dramatičan odmak od sedam decenija pacifizma, podstaknut zabrinutošću zbog kineskih akcija u regionu.

Taj petogodišnji plan će udvostručiti potrošnju zemlje za odbranu na 2% njenog bruto domaćeg proizvoda i videti da će Japan nabaviti rakete koje mogu da pogode brodove ili kopnene ciljeve udaljene 1.000 km (600 milja).

Upitan o japanskim reformama, Blinken je rekao:

„Vrlo je jednostavno, mi srdačno pozdravljamo nove strategije, posebno zato što postoji… izuzetna konvergencija između naše strategije i strategija i japanskih.

„Pozdravljamo posvećenost povećanju investicija, poboljšanim ulogama, misijama i sposobnostima… bližoj saradnji ne samo između Sjedinjenih Država i Japana, već i sa drugim saveznicima i drugim partnerima“, rekao je on. „Već imamo jaku osnovu koja će samo rasti.

Protivbrodske rakete stići će u Japan u sklopu obnovljenog puka marinaca od 2.000 vojnika koji će se fokusirati na napredne obaveštajne podatke, nadzor i transport, rekli su američki zvaničnici Rojtersu. Očekuje se da će selidba biti završena do 2025. godine.

Zvaničnici su dodali da će zasebna četa američke vojske od oko 300 vojnika i 13 brodova biti raspoređena do ovog proleća da pomogne u transportu američkih i japanskih trupa i opreme, što će omogućiti brzo raspršivanje snaga.

Japan je sa rastućom zabrinutošću posmatrao ratobornost Kine prema Tajvanu dok Peking nastoji da potvrdi svoje pretenzije na suverenitet nad ostrvom.

Ostin je primetio pojačane kineske vojne aktivnosti u blizini Tajvanskog moreuza, ali je rekao da ozbiljno sumnja da su one znak planova za neposrednu invaziju Pekinga na ostrvo.

Kina je organizovala vojne vežbe u blizini Tajvana u avgustu nakon posete Tajpeju tadašnjih SAD. Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi, uključujući lansiranje pet projektila u more u blizini Okinave, unutar ekskluzivne ekonomske zone Japana.

Japan je domaćin 18.000 američkih marinaca, što je najveća koncentracija van Sjedinjenih Država. Većina njih se nalazi u bazama na glavnom ostrvu Okinava, koje je deo lanca koji se proteže duž ivice Istočnog kineskog mora do oko 100 km (62 milje) od Tajvana.

Veliko američko vojno prisustvo podstaklo je lokalno negodovanje, a vlada Okinave je tražila od drugih delova Japana da ugoste deo snaga. Ukupno u Japanu ima oko 54.000 američkih vojnika.