Američki, evropski i arapski posrednici trenutno deluju kako bi sprečili eskalaciju sukoba između izraelskih i libanskih militanata Hezbolaha, te tako sprečili potencijalnu opasnost od širenja sukoba na širi bliskoistočni nivo. S obzirom na nedostatak optimizma u vezi sa brzim primirjem u sukobu Izraela i Hamasa u Gazi, što bi moglo smiriti napade Hezbolaha i drugih proiranskih milicija, upozorenja su upućena Hezbolahu. Iako je Hezbolah znatno moćniji od Hamasa, postoji zabrinutost da grupa možda precenjuje svoju vojnu snagu u odnosu na Izrael, upozoravajući da Sjedinjene Države ili druge zemlje možda neće biti u mogućnosti da spreče izraelske lidere u slučaju odluke o ofanzivi na Liban.
U poslednjih nedelju dana, napetosti između Izraela i Hezbolaha, jedne od najbolje naoružanih grupacija u regionu, delimično su se smirile. Dok su svakodnevni incidenti i dalje prisutni duž granice, blagi pad napetosti pruža nadu za smanjenje straha od šireg sukoba. Ova situacija je podstakla Sjedinjene Države da pošalju amfibijski jurišni brod sa snagama marinaca kako bi se pridružio ostalim ratnim brodovima u regionu, sa nadom da će odvratiti šire sukobe.
Nije jasno da li su Izrael ili Hezbolah smanjili napade kako bi izbegli moguću izraelsku invaziju na Liban. Iako se čini da se Izraelci i dalje pripremaju za eventualni sukob većeg obima, situacija je i dalje pod znakom pitanja. Poruke upućene Hezbolahu jasno stavljaju do znanja da ne bi trebalo da se uzdaju previše u svoje sposobnosti, posebno imajući u vidu potencijalne posledice takvih postupaka.
Počevši od dana kada su Hamasovi napadi na Izrael pokrenuli sukob u Gazi, Hezbolah je započeo raketne napade na severni Izrael, uz obećanje da će nastaviti dok ne bude postignut prekid vatre. Izrael je odgovorio, što je dovelo do evakuacije desetina hiljada civila duž granice. Nakon što je Izrael ubio visokog komandanta Hezbolaha, intenzitet sukoba se povećao. Očekuje se da bi eventualni sukob između Izraela i Hezbolaha imao katastrofalne posledice, kako za sam Liban, tako i za ceo region Bliskog istoka.
U međuvremenu, dok se SAD trude da pomognu Izraelu u odbrani od potencijalnih napada, Hezbolah raspolaže značajnim arsenalom raketa i projektila koji mogu značajno ugroziti bezbednost Izraela. Predstavnici Bele kuće naglašavaju podršku Izraelu u samoodbrani, ali istovremeno ističu da otvaranje novog fronta nije u interesu Izraela. Očekuje se da će evropske zemlje takođe učiniti napore kako bi posredovale u smanjenju tenzija između Izraela i Hezbolaha.
Analitičari ističu mogućnost da bi druge proiranske milicije u regionu mogle reagovati snažnije nego što je to bio slučaj sa Hamasom, dok se istovremeno upozorava na potencijalno ideološki motivisane militante koji ulaze u region. Dok Iran trenutno ne pokazuje znakove spremnosti za rat, podržava Hezbolah kao strateškog partnera u regionu, što bi moglo dovesti do dalje eskalacije sukoba.