Sjedinjene Države i Britanija su u subotu pogodile najmanje 30 meta Hutija u Jemenu u drugom talasu napada koji je trebalo da dodatno onesposobi grupe koje podržava Iran i koje su nemilosrdno napale američke i međunarodne interese u jeku rata između Izraela i Hamasa, rekli su američki zvaničnici agenciji Asošiejted pres.
Najnovije udare protiv Huta izveli su brodovi i borbeni avioni. Udari su usledili nakon vazdušnog napada u Iraku i Siriji u petak koji je bio usmeren na druge milicije koje podržava Iran i Iransku revolucionarnu gardu u znak odmazde za napad dronom u kojem su prošlog vikenda ubijena tri američka vojnika u Jordanu.
Mete Huti su bile na 10 različitih lokacija i pogođene su američkim borbenim avionima F/A-18 sa nosača aviona USS Dvajt D. Ajzenhauer i američkim ratnim brodovima koji su ispalili rakete Tomahavk iz Crvenog mora, saopštili su američki zvaničnici.
Oni nisu bili ovlašćeni da javno raspravljaju o vojnoj operaciji i govorili su pod uslovom anonimnosti.
OVO JE NAJNOVIJA VEST. Ranija priča AP-a sledi u nastavku.
VAŠINGTON (AP) — Zvaničnik iračke milicije u subotu je nagovestio želju da se deeskaliraju tenzije na Bliskom istoku nakon uzvratnih udara koje su pokrenule Sjedinjene Države na desetine lokacija u Iraku i Siriji koje koriste milicije koje podržava Iran i Iranska revolucionarna garda.
Husein al-Mosavi, portparol Harakat al-Nudžabe, jedne od glavnih milicija u Iraku koje podržava Iran, u intervjuu Asošiejted presu u Bagdadu osudio je udare SAD, rekavši da Vašington „mora da shvati da svaka akcija izaziva reakciju“. Ali on je tada postigao pomirljiviji ton, rekavši da „ne želimo da eskaliramo ili širimo regionalne tenzije“.
Mosavi je rekao da su ciljana mesta u Iraku uglavnom bila „bez boraca i vojnog osoblja u vreme napada“.
Sirijski državni mediji javili su da ima žrtava u napadima, ali nisu naveli broj. Rami Abdurahman, koji je na čelu Sirijske opservatorije za ljudska prava sa sedištem u Britaniji, rekao je da su ubijene 23 osobe, svi obični borci.
Portparol iračke vlade Basim al Avadi rekao je u saopćenju u subotu da je u napadima u Iraku blizu sirijske granice poginulo 16, uključujući civile, i da je pričinjena „značajna šteta“ na kućama i privatnoj imovini.
Američki zvaničnik rekao je u subotu da je početna procena štete u borbi pokazala da su SAD pogodile svaki od svojih planiranih ciljeva, pored nekoliko „dinamičkih ciljeva“ koji su se pojavili kako se misija odvijala, uključujući lokaciju za rakete zemlja-vazduh i lansiranje dronova sajtovi. Zvaničnik, koji je pod uslovom anonimnosti dao detalje koji još nisu bili javni, još nije imao procenu žrtava.
Iračko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u subotu da će pozvati otpravnika poslova američke ambasade – ambasadora koji je van zemlje – da iznese formalni protest zbog američkih udara na „iračke vojne i civilne lokacije“. SAD su u petak saopštile da su obavestile Irak o predstojećim udarima pre nego što su oni počeli.
Predsednik Džo Bajden i prva dama Džil Bajden pozdravljaju pripadnike službe pre ukrcavanja u Air Force One nakon što su prisustvovali povratku povređenih za narednika. Vilijam Džerom Rivers, 46, iz Keroltona, Džordžija, narednik. Breona Aleksondrija Mofet, 23, iz Savane, Džordžija, i narednik. Kenedi Ladon Sanders, 24, iz Vaicross, Džordžija, u vazduhoplovnoj bazi Dover, Del., petak, 2. februar 2024. Njih trojica su ubijeni u napadu dronom u Jordanu 28. januara. (AP Photo/Alek Brandon )
Vazdušni napad je bio početna salva američke odmazde za napad dronom koji je prošlog vikenda ubio tri američka vojnika u Jordanu. SAD su za to okrivile Islamski otpor u Iraku, koaliciju milicija koje podržava Iran.
Iran je, u međuvremenu, pokušao da se distancira od napada, rekavši da milicije deluju nezavisno od njegovog pravca.
Irački portparol al-Avadi osudio je napade kao kršenje iračkog suvereniteta, posebno zato što su neki od njih ciljali objekte Snaga za mobilizaciju stanovništva. PMF, koalicija milicija koje podržava Iran, zvanično je stavljena pod okrilje iračkih oružanih snaga nakon što se pridružila borbi protiv Islamske države 2014. godine, ali u praksi nastavlja da deluje uglavnom van državne kontrole.
Snage narodne mobilizacije navele su u saopćenju od subote da je jedno od ciljanih lokacija bio službeni sigurnosni štab grupe. Pored 16 ubijenih, navodi se da je ranjeno 36 ljudi, „dok je još u toku potraga za telima određenog broja nestalih“.
Vojni tim za nošenje utovaruje kutiju za transfer u kojoj se nalaze ostaci narednika američke vojske. Kenedija Ladona Sandersa, 24, iz Vejkrosa, Džordžija, do vozila zajedno sa ostacima narednika. Vilijam Džerom Rivers, 46, iz Keroltona, Džordžija, i narednik. Breona Aleksondrija Mofet, 23, iz Savane, Džordžija, u vazduhoplovnoj bazi Dover, Del., petak, 2. februar 2024. Njih tri su ubijene u napadu dronom u Jordanu 28. januara. (AP Photo/Matt Rourke )
Iračka vlada je bila u delikatnoj poziciji otkako je grupa iračkih milicija koje podržava Iran i koje sebe nazivaju Islamski otpor u Iraku – čiji su mnogi članovi takođe deo PMF – počela da pokreće napade na američke baze u Iraku i Siriji 18. oktobra Grupa je opisala udare kao odmazdu za podršku Vašingtona Izraelu u ratu u Gazi.
Iza kulisa, irački zvaničnici su pokušali da obuzdaju milicije, istovremeno osuđujući uzvratne udare SAD kao kršenje iračkog suvereniteta i pozivajući na izlazak 2.500 američkih vojnika koji su u zemlji kao deo međunarodne koalicije za borbu protiv ID . Prošlog meseca, irački i američki vojni zvaničnici pokrenuli su zvanične pregovore o suzbijanju prisustva koalicije, što će verovatno trajati godinama.
Jedna od glavnih milicija koje podržava Iran, Kataib Hezbolah, saopštila je da obustavlja napade na američke trupe nakon nedeljnog udara u kojem su ubijene američke trupe u Jordanu, kako bi izbegao da „osramoti“ iračku vladu.
U međuvremenu u subotu, Centralna komanda američke vojske priznala je da je imala seriju okršaja u Crvenom moru i Adenskom zalivu sa jemenskim Huti pobunjenicima. U petak je USS Carnei oborio dron iznad Adenskog zaliva i nije bilo povređenih ili materijalne štete. SAD su takođe izvele vazdušne napade na četiri bespilotne letelice Huti koje su se spremale da lansiraju za koje je rečeno da su „predstavljale neposrednu pretnju trgovačkim brodovima i brodovima američke mornarice u regionu“.
Centralna komanda je u subotu saopštila da je pogodila šest dodatnih protivbrodskih krstarećih raketa za koje je rekla da su spremne za lansiranje i da predstavljaju neposrednu pretnju.
Tokom noći, borbeni avioni F/A-18 sa nosača aviona USS Dvajt D. Ajzenhauer, zajedno sa USS Labunom, oborili su sedam dronova u Crvenom moru.