Bela kuća je u petak okrivila Rusiju za ovonedeljne sajber napade usmerene na ukrajinsko ministarstvo odbrane i velike banke i upozorila na potencijal za značajnije poremećaje u narednim danima.
En Nojberger, zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Bajdenove administracije za sajber i nove tehnologije, rekla je da SAD. brzo je povezao napade od utorka sa ruskim vojnim obaveštajcima.
Britanija se pridružila SAD okrivljujući vojnu obaveštajnu agenciju GRU za distribuirane napade uskraćivanja usluge (eng. skr. DDoS) koji su se odvijali kao eskalacija tenzija između Rusije i Ukrajine.
Napadi, koji su izbacili vladine veb stranice i nekoliko velikih banaka sa mreže tokom većeg dela dana, imali su „ograničen uticaj“ pošto su ukrajinski zvaničnici mogli brzo da vrate svoje sisteme u rad, rekla je Nojberger.
„Očekujemo da, ukoliko Rusija odluči da nastavi sa daljom invazijom na Ukrajinu, možemo videti dalju destabilizujuću ili destruktivnu sajber aktivnost, a mi blisko sarađujemo sa saveznicima i partnerima kako bismo bili sigurni da smo spremni da pozovemo na takvo ponašanje i odgovori“.
Britansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je napad „pokazao kontinuirano zanemarivanje ukrajinskog suvereniteta“. Ova aktivnost je još jedan primer agresivnog delovanja Rusije protiv Ukrajine.
Ukrajinski zvaničnici nazvali su napade uskraćivanja usluge u utorak najgorim u istoriji zemlje. Ali iako su definitivno poremetili onlajn bankarstvo, ometali neke komunikacije između vlade i javnosti i očigledno su imali za cilj da izazovu paniku, oni nisu bili naročito ozbiljni po globalnim ili istorijskim standardima, rekao je Roland Dobins, vodeći inženjer za DDoS u firmi za sajber bezbednost Netscout.
„Većina DDoS napada uspeva zbog nedostatka pripreme za odbranu“, rekao je Dobbins, dodajući da bi većina komercijalnih usluga za ublažavanje posledica koje su dizajnirane da se suprotstave takvim napadima verovatno bila u stanju da se odbrani od napada koji se desio u utorak.