Vašington je optužen da koristi finansijske resurse za destabilizaciju Venecuele prema tvrdnjama predsednika Nikolasa Madura. Sjedinjene Američke Države nisu priznale rezultate izbora u Venecueli 2024. godine, nazivajući ih nepoštenim i nedemokratskim. Maduro, koji treba da stupi na funkciju predsednika treći put, tvrdi da SAD podržavaju korumpirane bivše lidere u Latinskoj Americi kako bi naštetili Venecueli. Posebno je kritikovao Grupu Lima, savez 12 vlada koje podržavaju politiku izolacije Venecuele od 2017. godine.
Maduro je u sredu izjavio da je američka vlada spremna da finansijski podrži destabilizaciju Venecuele. Optužio je SAD da podržavaju bivše lidere optužene za korupciju i druge nezakonite aktivnosti kako bi naškodili Karakasu. Takođe je kritikovao Grupu Lima, navodeći da su njihovi napori bili neuspešni.
U utorak je najavljeno hapšenje sedam osoba optuženih za planiranje terorističkih aktivnosti protiv venecuelanske infrastrukture, uključujući državljane SAD, Kolumbije i Ukrajine. Maduro tvrdi da su venecuelanske vlasti uhapsile još 125 osoba iz 25 zemalja od novembra. On ističe da su ove osobe uhvaćene na visokom nivou, što do sada nije zabeleženo u Venecueli.
Dok je Donald Tramp aktivno podržavao opoziciju u svrgavanju Madura 2019. godine, nova administracija pod predsednikom Džoom Bajdenom nastavlja sa istom politikom. SAD i dalje tvrde da Maduro nije legitimni predsednik Venecuele i održavaju sankcije protiv Karakasa. Pokušaji opozicije predvođeni Huanom Gvaidom su propali, a Gvaido je pobegao u SAD u oktobru 2023. godine.