Američki Stejt department dodao je skoro 40 ljudi iz Salvadora, Hondurasa, Gvatemale i Nikaragve, uključujući bivše predsednike i sudije, na listu „korumpiranih i nedemokratskih aktera“ objavljenu u sredu, piše Rojters.
Dva bivša predsednika Salvadora – Maurisio Funes, koji je služio od 2009. do 2014. godine, i njegov naslednik Salvador Sančez, koga Vašington povezuje sa korupcijom, pranjem novca i proneverom javnih sredstava – dodata su listi.
Funes i Sančez, koji su se suočili sa pravnim postupkom u Salvadoru, sada žive u Nikaragvi i ne mogu biti izručeni nakon što dobiju državljanstvo od vlade predsednika Danijela Ortege.
„Korupcija, osnovni uzrok neregularnih migracija, šteti našoj nacionalnoj bezbednosti“, rekao je Brajan Nikols, pomoćnik državnog sekretara za pitanja zapadne hemisfere, dok je predstavljao izveštaj.
Među mete Gvatemale je i Fredi Orellana, sudija koji je naredio suspenziju stranke protiv korupcije nakon što je njen predsednički kandidat Bernardo Arevalo prikupio dovoljno glasova da učestvuje u drugom krugu predsedničkih izbora 20. avgusta.
Na takozvanoj Engel listi nalaze se i sudije i tužioci optuženi za progon novinara u Gvatemali.
Vlada Gvatemale je u međuvremenu odbacila optužbe u sredu, označivši izveštaj „koji su Sjedinjene Države koristile da nametnu svoju jurisdikciju ljudima u inostranstvu kao odvratan“.
To uključuje bivše zvaničnike iz vlade bivšeg predsednika Hondurasa Huana Orlanda Ernandeza, koji je izručen Sjedinjenim Državama zbog veza sa trgovinom drogom.
Pojavljuju se i političari iz Honduraške opozicione Liberalne partije, uključujući lidera liberala Janija Rozentala, ranije osuđenog za pranje novca u Sjedinjenim Državama. Rozental je u tvitu odgovorio da „kategorički odbacuje neosnovane optužbe iznesene na listi“.
Nikaragvanski odeljak uključuje sve parlamentarne lidere u zemlji, osim njenog predsednika, kojeg je Vašington već sankcionisao, i nekoliko sudija i direktora nikaragvanskog nadzornog organa za pranje novca.