Sjedinjene Američke Države su nedavno otkrile podatke o svojim nuklearnim zalihama, otkrivajući da su od septembra 2023. godine imale 3.748 bojevih glava. Nacionalna administracija za nuklearnu bezbednost (NNSA) objavila je novi dokument u kojem je navedeno da je veličina zaliha ostala gotovo nepromenjena u poređenju sa prethodnom godinom. SAD su, prema izveštaju NNSA, demontirale 12.088 nuklearnih bojevih glava od 1994. do 2023. godine, s tim što su 405 demontirane između 2020. i 2023. godine. Takođe, približno 2.000 nuklearnih bojevih glava trenutno je povučeno i čeka na demontiranje.
NNSA je istakla da je sadašnji broj drastično manji u poređenju sa vrhuncem 1967. godine kada je zaliha dostigla 31.255 bojevih glava. Prema Stokholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira (SIPRI), SAD se i dalje nalaze na drugom mestu po veličini nuklearne sile na svetu, sa ukupnim inventarom od 5.044 bojeve glave, dok je Rusija najveća sila sa 5.580 bojevih glava.
Tokom Hladnog rata, broj američkih nuklearnih bojevih glava kontinuirano je opadao, uglavnom zbog pregovora o kontroli naoružanja između Vašingtona i Moskve. Iako su odnosi između SAD i Rusije postali zategnuti, posebno zbog situacije u Ukrajini, obe zemlje ostaju posvećene Novom sporazumu o smanjenju strateškog naoružanja (Novi START), koji ograničava raspoređeno nuklearno oružje na 1.550 za svaku stranu.
Međutim, izveštaj SIPRI-ja iz juna upozorava da se svet trenutno nalazi u jednom od najopasnijih perioda u istoriji čovečanstva, s obzirom na pojačavanje i modernizaciju nuklearnih arsenala od strane globalnih sila. Tenzije oko Ukrajine i Gaze imale su značajan uticaj na globalnu nuklearnu diplomatiju.