Vašington je pratio EU najavljujući da će unaprediti trgovinske veze sa Tajpejem, što je razbesnelo Peking.
Vašington nastoji da produbi svoju ekonomsku saradnju sa Tajvanom, rekao je novinarima američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Govoreći u nedelju na putu za Japan na avionu Air Force One, Salivan je rekao da SAD „žele da prodube naše ekonomsko partnerstvo sa Tajvanom, uključujući pitanja visoke tehnologije, uključujući poluprovodnike i lance snabdevanja“.
On je napomenuo da Amerika „ne želi da vidi jednostrane promene statusa kvo“, niti „vojnu agresiju“. Salivan je dodao da Vašington očekuje da njegovi „saveznici i partneri, kako u regionu tako i šire“, pojačaju tu poruku.
Savetnik za nacionalnu bezbednost kreće u Japan sa predsednikom Džoom Bajdenom kako bi učestvovao na samitu grupe za dijalog o kvadrilaterali, poznate i kao Kvad, koju čine SAD, Japan, Indija i Australija. Kako prenosi Rojters, lideri četiri nacije razgovaraće, između ostalog, o pitanjima regionalne bezbednosti.
Salivanove izjave usledile su ubrzo nakon što je evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis rekao Evropskom parlamentu ranije ovog meseca da blok planira da pokrene „modernizovani“ dijalog o trgovini i investicijama sa Tajvanom 2. juna.
Planovi, koje je u novembru prvi objavio South China Morning Post, nisu ništa novo. Međutim, nivo saradnje je očigledno poboljšan od tada, a očekuje se da će pregovore voditi generalna direktorka EU za trgovinu Sabine Veiand i tajvanski ministar za ekonomska pitanja Vang Mei-hua, navodi list.
Novine su objavile da je planove za uspostavljanje bližih veza između EU i Tajvana prošle godine srušila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen zbog straha da bi to moglo pogoršati odnose bloka sa kontinentalnom Kinom.
Međutim, prema izveštaju, Brisel je od tada promenio pristup, a Dombrovskis je nedavno najavio da EU želi da „razvije naše trgovinsko i investiciono partnerstvo sa Tajvanom u oblastima u kojima se naši interesi ukrštaju“.
Evropski zvaničnik je istakao „ulogu Tajvana kao lidera u visokoj tehnologiji“, pri čemu je South China Morning Post iz te opaske zaključio da je Brisel ulagao u industriju poluprovodnika Tajpeja kako bi podržao sopstveni ambiciozni Evropski zakon o čipovima, koji je otkrila fon der Lajen u februaru.
Izaslanik Tajvana pri EU Ming-jen Cai pozdravio je najavu Dombrovskisa, dok je portparol kineske misije pri EU pozvao Brisel „da se ne kocka po ovom pitanju, da se pridržava principa jedne Kine, da iskreno poštuje suverenitet Kine i poštuje njen političke obaveze sa konkretnim akcijama“.
Predstavnik Pekinga je dodao da se Kina protivila „svakom obliku zvaničnih interakcija ili bilo kakvoj diskusiji i potpisivanju sporazuma sa implikacijama suvereniteta i zvanične prirode između zemalja ili organizacija i regiona Tajvana“, opisujući to pitanje kao pitanje koje se tiče „političke osnove Odnosi Kine i EU“.
Tajvan je samoupravna teritorija, kojom de fakto vlada sopstvena vlada od 1949. godine, kada je poražena strana u kineskom građanskom ratu pobegla na ostrvo i tamo uspostavila sopstvenu administraciju. Kina smatra tajvanske vlasti separatistima, insistirajući da je ostrvo neotuđivi deo Kine.
Peking je poslednjih godina intenzivirao svoje vojne aktivnosti u Tajvanskom moreuzu, odvajajući kontinentalnu Kinu od ostrva. Najviši kineski zvaničnici, uključujući predsednika Si Đinpinga, otvoreno su rekli da je upotreba sile jedna od opcija za obezbeđivanje „ponovnog ujedinjenja“ Tajvana sa Narodnom Republikom Kinom.
Prema takozvanom principu „Jedne Kine“, velika većina zemalja se uzdržava od zvaničnog priznavanja nezavisnosti Tajvana.
Tajvan je, međutim, godinama uživao široku diplomatsku i vojnu podršku SAD, koje održavaju nezvanične odnose sa ostrvom. Vašington je više puta upozoravao Peking na teške posledice ako pokuša silom da preuzme Tajvan.