VAŠINGTON – Sjedinjene Države su u ponedeljak uvele sankcije kineskim i drugim kompanijama za koje kažu da su pomogle u prodaji desetina miliona dolara iranske nafte i petrohemijskih proizvoda Istočnoj Aziji, dok pokušavaju da povećaju pritisak na Teheran da obuzda svoj nuklearni program, prenosi Rojters.
Ministarstvo finansija SAD i Stejt department uveli su sankcije za ukupno šest kompanija, četiri sa sedištem u Hong Kongu, jednu u Singapuru i jednu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) u akcijama koje su objavljene u odvojenim saopštenjima.
Trezor je optužio Persian Gulf Petrochemical Industri Commercial Co. (PGPICC), jednog od najvećih iranskih petrohemijskih brokera, da koristi ove firme da olakša prodaju iranske nafte i petrohemijskih proizvoda istočnoj Aziji.
Trezor je ciljao na kompaniju Blue Cactus Heavi Ekuipment and Machineri Spare Parts Trading L.L.C. sa sjedištem u UAE, za koju kaže da je pomogla u prodaji miliona dolara naftnih derivata iranskog porijekla kompaniji Triliance Petrochemical Co. Ltd. sa sjedištem u Hong Kongu, koju je ranije sankcionirala Amerika.
Takođe je ciljao na kompanije Farvell Canion HK Limited sa sedištem u Hong Kongu i Shekufei International Trading Co., Limited za omogućavanje takve prodaje za dalju isporuku kupcima u istočnoj Aziji.
Trezor je optužio PGPICC da koristi bankovne račune firmi, zajedno sa računima kompanije PZNFR Trading Limited iz Hong Konga i Malezije, za prikupljanje miliona dolara prihoda.
Odvojeno, Stejt department je sankcionisao kompaniju Pioneer Ship Management PTE LTD sa sedištem u Singapuru zbog navodnog upravljanja brodom koji je prevozio iranske naftne derivate i kompaniju Golden Varrior Shipping, Co. Ltd. sa sedištem u Hong Kongu, za navodne transakcije vezane za iransku naftu i naftne derivate.
Akcije zamrzavaju imovinu sa sedištem u SAD i generalno sprečavaju Amerikance da se bave njima. Drugi koji učestvuju u određenim transakcijama sa ciljanim firmama takođe rizikuju da budu sankcionisani.
Ovi koraci predstavljaju treći krug američkih sankcija u vezi sa Iranom kineskim firmama u poslednja dva meseca.
Od kada je preuzeo dužnost 2021. godine, američki predsednik Džo Bajden ne želi da sankcioniše kineske subjekte koji se bave trgovinom naftom sa Iranom zbog nade da će postići sporazum o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.
Napori da se oživi sporazum – prema kojem je Iran obuzdao svoj nuklearni program u zamenu za oslobađanje od američkih i drugih sankcija – do sada su propali, što je dovelo do toga da Vašington traži druge načine da poveća pritisak na Teheran.
„Sjedinjene Države nastavljaju da idu putem diplomatije kako bi postigle obostrani povratak na punu implementaciju Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije“, rekao je u saopštenju zamenik ministra finansija za terorizam i finansijske obaveštajne poslove Brajan Nelson, pozivajući se na 2015. posla pod svojim formalnim imenom.
„Dok Iran ne bude spreman da se vrati na punu implementaciju svojih obaveza, mi ćemo nastaviti da sprovodimo sankcije na nezakonitu prodaju iranske nafte i petrohemijskih proizvoda.
Reagujući na nove sankcije, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani rekao je u saopštenju da će Iran odgovoriti „odlučno i čvrsto“ na nastavak sankcija Bele kuće.