Sjedinjene Države su stavile na crnu listu nekoliko pojedinaca i entiteta u Kini i Meksiku optuženih za proizvodnju ili prodaju opreme koja se koristi za proizvodnju ilegalnih droga u sklopu suzbijanja trgovine narkoticima predsednika Džoa Bajdena usred epidemije predoziranja širom SAD.
Ministarstvo finansija objavilo je nove kazne u utorak, rekavši da će ciljati sedam kompanija i šest ljudi sa sedištem u Kini, kao i jedno preduzeće i tri pojedinca u Meksiku. Svi su navodno umešani u prodaju presa za pilule ili mašina koje se koriste za proizvodnju falsifikovanih lekova, kao što je oksikodon. Lažne pilule često sadrže fentanil, moćan sintetički opioid odgovoran za desetine hiljada fatalnih predoziranja svake godine.
„Sankcije Trezora ciljaju na svaku fazu smrtonosnog lanca snabdevanja što podstiče porast trovanja fentanilom i smrtnih slučajeva širom zemlje“, rekao je viši zvaničnik Ministarstva finansija Brajan Nelson u saopštenju.
Sankcionisani subjekti uključuju kineske kompanije optužene za prodaju presa za tablete, pa čak i za isporuku „planiranih lekova“ u SAD za „proizvodnju falsifikovanih pilula“.
Trezor je ciljao Mekpacking Solutions, meksički posao za koji je tvrdio da ga „kontroliše dobavljač presa za tablete iz kartela Sinaloa“, misleći na međunarodni sindikat droge. Tri meksička državljana povezana sa kompanijom takođe se suočavaju sa sankcijama, a rečeno je da su bili u interakciji sa nekim od kineskih firmi koje isporučuju mašine za presovanje tableta.
SAD su zabeležile oštar skok predoziranja povezanih sa opioidima u poslednjih 10 godina, pri čemu je fentanil činio veliki deo smrtnih slučajeva. U 2022. godini bilo je skoro 110.000 smrtnih slučajeva od droge širom zemlje, što je rekordan broj za SAD, prema saveznim statistikama. Studija objavljena u medicinskom časopisu Lancet prošle godine dodatno je istakla krizu, predviđajući da će epidemija opioida odneti više od 1,2 miliona života do kraja decenije.
Predsednik Džo Bajden je nedavno odobrio raspoređivanje rezervnih vojnika na granici između SAD i Meksika kako bi pomogli u borbi protiv ilegalne trgovine drogom – potez u skladu sa pozivima republikanaca za vojne operacije protiv meksičkih kartela. Međutim, Meksiko je kritikovao te napore, a predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je odbacio „zloupotrebljivo mešanje“ Vašingtona na meksičku teritoriju. Lopez Obrador je insistirao da „strani agenti“ ne mogu da uđu u Meksiko bez dozvole.