TAJPEJ – Sjedinjene Države će sledećeg meseca razgovarati sa Tajvanom kako bi razgovarali o novom američkom zakonodavstvu osmišljenom da podstakne američku industriju poluprovodnika, rekao je u sredu najviši američki diplomata u Tajpeju, prenosi Rojters.
Prošlog meseca, američki predsednik Džo Bajden potpisao je zakon o čipu i nauci, kojim je odobreno oko 52 milijarde dolara državnih subvencija za proizvodnju i istraživanje poluprovodnika u SAD, kao i poreski kredit za investicije za fabrike čipova za koji se procenjuje da vrede 24 milijarde dolara.
Sjedinjene Države ohrabruju strane tehnološke firme da proizvode u zemlji, a vlada je pozdravila investicije tajvanskih TSMC i GlobalVafers Co.
Sandra Oudkirk, direktorka Američkog instituta na Tajvanu, rekla je na industrijskom forumu da je okvir za trgovinsku i investicionu saradnju SAD-Tajvana, ili TTIC, pomogao da se uzdignu i daju prioriteti američko-tajvanski ekonomski angažmani.
„TTIC je moćna platforma koju već koristimo za rešavanje izazova u oblasti poluprovodnika, kao što su kritični nedostaci čipova koji negativno utiču na više sektora industrije“, rekla je ona o okviru koji je lansiran prošle godine.
Sledeći „angažman“ u okviru okvira dogodiće se u Vašingtonu od 12. do 14. oktobra, dodala je ona.
„Na ovom događaju planiramo da budemo domaćini okruglog stola da bismo podelili više o tome kako će se Zakon o čipsu i nauci primeniti u Sjedinjenim Državama“, rekao je Oudkirk, ne objašnjavajući detalje.
„Pored tajvanskih ulaganja u hardver i tehnologiju putem podsticaja predviđenih Zakonom o čipovima i nauci, Sjedinjene Države traže stalnu podršku industrije Tajvana dok povezujemo talente ovde i inovativni ekosistem sa Sjedinjenim Državama i drugim partnerima istomišljenika. “
Tajvan je želeo da pokaže Sjedinjenim Državama, svom najvažnijem međunarodnom sponzoru i dobavljaču oružja uprkos nedostatku formalnih diplomatskih veza, da je pouzdan prijatelj jer globalna kriza čipova nastavlja da utiče na proizvodnju automobila i potrošačku elektroniku.
TSMC, glavni dobavljač Apple Inc i najveći ugovorni proizvođač čipova na svetu, gradi fabriku vrednu 12 milijardi dolara u američkoj državi Arizona.