Sjedinjene Države će povući većinu svojih trupa iz Čada i Nigera dok rade na obnavljanju ključnih sporazuma koji regulišu ulogu američke vojske i njenih protivterorističkih operacija, izjavila su dva američka zvaničnika.
Obe afričke zemlje bile su sastavni deo napora američke vojske da se suprotstavi nasilnim ekstremističkim organizacijama širom regiona Sahela, ali je vladajuća hunta u Nigeru prošlog meseca okončala sporazum koji dozvoljava američkim trupama da deluju u toj zapadnoafričkoj zemlji. Poslednjih dana, susedni Čad je takođe doveo u pitanje da li postojeći sporazum pokriva američke trupe koje tamo deluju.
SAD će premestiti većinu od oko 100 snaga koje su za sada rasporedile u Čadu, rekao je jedan od američkih zvaničnika. U Nigeru se takođe očekuje odlazak većine od 1.000 tamo raspoređenog američkog osoblja, rekao je drugi američki zvaničnik. Govorili su pod uslovom anonimnosti kako bi dali detalje koji nisu objavljeni.
Očekuje se da će se zvaničnici SAD i Nigerije sastati u četvrtak u glavnom gradu Nigera, Nijameju, „kako bi pokrenuli razgovore o uređenom i odgovornom povlačenju američkih snaga“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta kasno u sredu.
Nazvani sporazumi o statusu snaga, ovi sporazumi omogućavaju SAD da sprovode ključne protivterorističke operacije unutar granica obe zemlje i podržavaju obuku vojnih partnera. Preokreti su izazvali zabrinutost da uticaj SAD u Africi gubi tlo pod uticajem Rusije i Kine.
Odnosi između Nigera i zapadnih zemalja su narušeni otkako su pobunjeni vojnici zbacili demokratski izabranog predsednika zemlje u julu. Nigerska hunta je od tada rekla francuskim snagama da odu i umesto toga se okrenula Rusiji radi bezbednosti.
Ranije ovog meseca, ruski vojni treneri stigli su da pojačaju protivvazdušnu odbranu zemlje i doneli rusku opremu, za koju bi obučavali Nigerijce.
Niger igra centralnu ulogu u operacijama američke vojske u afričkom regionu Sahel, ogromnom regionu južno od pustinje Sahare. Vašington je zabrinut zbog širenja džihadskog nasilja gde su se lokalne grupe zaklele na vernost Al Kaidi i Islamskoj državi.
Niger je dom velike američke vazdušne baze u gradu Agadezu, oko 920 kilometara (550 milja) od glavnog grada, koja se koristi za nadzorne letove sa posadom i bez posade i druge operacije. SAD su takođe uložile stotine miliona dolara u obuku nigerske vojske od početka operacija tamo 2013.
Zvaničnici Stejt departmenta, američke komande za Afriku i Pentagona sarađivaće sa vladom Čada kako bi potvrdili da američke snage nastave sa operacijama, rekao je u sredu zamenik predsednika Združenog načelnika adm. Kristofer Grejdi.
Portparol Stejt departmenta Vedant Patel rekao je novinarima u četvrtak da SAD i dalje razgovaraju sa Čadom o bezbednosnom partnerstvu i da očekuju da će ti razgovori rasti nakon predsedničkih izbora u zemlji 6. maja.
Grejdi je u intervjuu za Asošijeted pres rekao da će, ako obe zemlje na kraju odluče da SAD ne mogu da ostanu, vojska morati da traži alternative za vođenje protivterorističkih misija širom Sahela.
„Ako od nas bude zatraženo da odemo, a nakon pregovora to je način na koji se to odvija, onda ćemo morati da preračunamo i smislimo novi način da to uradimo“, rekao je Grejdi.
Vest o odlasku američkih snaga u Čad prvi je objavio The New York Times.