Sjedinjene Države će zadržati ograničenja na 6 milijardi dolara zaplenjene iranske imovine koja treba da bude oslobođena u okviru sporazuma o razmeni zatvorenika u razvoju, prema kojem se očekuje da će Teheran osloboditi pet pritvorenih Amerikanaca.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi prokomentarisao je aranžman u petak, rekavši novinarima da će SAD pažljivo pratiti gde se sredstva šalju. On je, međutim, naglasio da su razgovori u toku i rekao da „dogovor nije postignut“.
„U suštini, sredstvima se može pristupiti samo za hranu, lekove, medicinsku opremu koja ne bi imala dvostruku vojnu upotrebu“, rekao je Kirbi, dodajući „postojaće rigorozan proces dužne pažnje i standarda koji se primenjuju uz doprinos Ministarstva finansija SAD .”
O sporazumu su prvi put objavili više medija ranije ove nedelje, koji su naveli da će, pored odmrzavanja milijardi iranskih sredstava, Vašington takođe osloboditi pet Iranaca koji su trenutno zatvoreni u američkim zatvorima. Predsednik Džo Bajden je navodno odobrio sporazum u principu.
Bela kuća je potvrdila da je petorica Amerikanaca u pritvoru u Iranu sada u kućnom pritvoru, a četvorica su nedavno puštena iz zatvora Evin u Teheranu. Trojica uhapšenih identifikovana su kao Siamak Namazi, Morad Tahbaz i Emad Šargi, dok su ostali zatražili anonimnost.
Zamrznuta iranska imovina se čuva na ograničenom računu u Južnoj Koreji. Prema sporazumu, oni će navodno biti prebačeni u Katar, gde bi Iran mogao da povrati sredstva. Kirbi je rekao da „neće biti smetnji“ za tu transakciju ako se sporazum finalizira.
Američki državni sekretar Antoni Blinken ranije je rekao da zamena zatvorenika neće značiti oslobađanje od sankcija Iranu, insistirajući da će dobiti samo „sopstvena sredstva“ i da će imovina biti ograničena na „humanitarne svrhe“.
Teheran je više puta pozivao na ukidanje američkih ekonomskih kazni pojačanih za vreme predsednika Donalda Trampa, koji se povukao iz nuklearnog sporazuma između Irana, SAD i drugih svetskih sila iz 2015. Dok su razgovori o obnavljanju nuklearnog pakta u zamenu za ublažavanje sankcija uglavnom zaustavljeni, Kirbi je rekao da bi SAD „pozdravile“ svaki korak Irana da smanji svoj nuklearni program.
Dogovor o zarobljenicima u nastajanju dolazi usred rastućih tenzija u Persijskom zalivu, gde je Vašington poslednjih nedelja naredio niz vojnih rasporeda, uključujući borbene avione F-35, razarač sa vođenim projektilima i druge ratne brodove. Ranije ove nedelje, 3.000 američkih marinaca i mornara bilo je stacionirano u regionu da bi „odvratili“ iranske snage, saopštila je američka mornarica, optužujući Teheran za „uznemiravanje i zaplenu trgovačkih brodova“.