Bajden: SAD će izgraditi „novi svetski poredak“

Bajden: SAD će izgraditi „novi svetski poredak“

Trenutni svetski poredak koji predvode Sjedinjene Američke Države je „nekako iscrpljen“, ali Vašington će oblikovati sistem koji ga zamenjuje, rekao je američki predsednik Džo Bajden svojim pristalicama u subotu. Lideri u Moskvi i Pekingu, međutim, tvrde drugačije.

Govoreći na prijemu kampanje u Vašingtonu, Bajden se pohvalio kako je ubedio Japan i Južnu Koreju da pošalju finansijsku pomoć Ukrajini i kako je potpisao ugovor o železnici i lukama sa EU, Indijom i Saudijskom Arabijom na samitu G20 u Nju Delhiju prošlog meseca.

„Dakle, mislim da imamo priliku da uradimo stvari, ako smo dovoljno hrabri i ako imamo dovoljno poverenja u sebe, da ujedinimo svet na način na koji nikada nije bio“, izjavio je Bajden.

„Bili smo u posleratnom periodu 50 godina gde je to funkcionisalo prilično dobro, ali to je nekako ponestalo. Nekako sam ostao bez para. Nama je u izvesnom smislu potreban novi, novi svetski poredak“, nastavio je on.

Svetski poredak koji je nastao posle Drugog svetskog rata bio je bipolaran, a SAD i SSSR su se borili za uticaj i geopolitičku nadmoć. Raspad Sovjetskog Saveza doveo je do unipolarnog svetskog poretka, sa SAD jedinom supersilom. Kako se SSSR raspao, tadašnji američki predsednik Džordž Stariji Buš proglasio je pobedu u Hladnom ratu i zoru „novog svetskog poretka“ u svom obraćanju o stanju Unije 1991. godine.

Tri decenije kasnije, i sa Vašingtonom koji se bori za sredstva za vođenje dva strana rata, američka dominacija je manje sigurna. Kineska ekonomija je 1991. bila jedanaesta po veličini u svetu, ali je sada druga iza SAD. Pošto je Peking proširio svoj nuklearni arsenal i modernizovao svoju vojsku, predsednik Si Đinping je u više navrata govorio o Zapadu koji predvode SAD „u opadanju“ i pozdravio pojavu „multipolarnog sveta“, u kome se međunarodni odnosi upravljaju zakonima i sporazume, a ne „pravila koja primenjuju SAD“.

Ruski predsednik Vladimir Putin je takođe opširno govorio o izgradnji multipolarnog sveta, opisujući takav poredak kao onaj u kome su pojedinačne „civilizacijske države“ slobodne da slede svoje interese oslobođene diktata hegemonističke sile poput SAD. Rusija, Kina i njihovi partneri u BRIKS grupi i širom globalnog juga dele ovaj cilj, rekao je Putin prošle nedelje za Kinesku centralnu televiziju (CCTV).

„Polazimo od toga da su svi ljudi jednaki, svi imaju ista prava, prava i slobode jedne zemlje i jednog naroda prestaju tamo gde počinju prava i slobode drugog čoveka ili cele države. Ovako treba postepeno da se rađa multipolarni svet“, rekao je Putin kineskoj mreži.