SAD blokiraju obnavljanje izvoznih dozvola za kineski Huavej

SAD blokiraju obnavljanje izvoznih dozvola za kineski Huavej

PEKING – Kineska vlada optužila je u utorak Vašington da teži „tehnološkoj hegemoniji“, pošto su Sjedinjene Države počele da pojačavaju pritisak na tehnološkog giganta Huavej blokiranjem pristupa američkim dobavljačima.

Bajdenova administracija je prestala da odobrava obnavljanje licenci nekim američkim kompanijama koje su prodavale bitne komponente kineskoj kompaniji, kažu dvojica ljudi upoznatih s tim. Ni jedni ni drugi nisu bili ovlašćeni da javno komentarišu osetljivu temu i govorili su pod uslovom anonimnosti, piše Rojters.

Kompanija, koja proizvodi mrežnu opremu i pametne telefone, nalazi se na listi entiteta Ministarstva trgovine SAD, koja obuhvata one koji podležu zahtevima za licenciranje, od 2019. Dozvoljeno joj je da kupuje neke manje napredne komponente. Ali nova ograničenja mogla bi da prekinu Huavejev pristup procesorskim čipovima i drugoj tehnologiji, pošto su velike američke kompanije kao što su Intel i Kualcomm prinuđene da prekinu poslovanje sa njim.

Bloomberg News i Financial Times prvi su izvestili o potezu administracije.

Huavei Technologies Ltd., prvi kineski globalni tehnološki brend, u centru je sukoba između Vašingtona i Pekinga oko tehnologije i bezbednosti. Američki zvaničnici kažu da Huavej predstavlja bezbednosni rizik i da bi mogao da olakša kinesko špijuniranje, optužbu koju kompanija poriče.

„Kina je ozbiljno zabrinuta zbog ovih izveštaja“, rekla je portparolka ministarstva spoljnih poslova Mao Ning. Ona je optužila Vašington da „preterano nateže koncept nacionalne bezbednosti i zloupotrebu državne moći“ da bi potisnuo kineske konkurente.

„Takve prakse su u suprotnosti sa principima tržišne ekonomije“ i predstavljaju „očiglednu tehnološku hegemoniju“, rekao je Mao.

Bela kuća i Ministarstvo trgovine odbili su da komentarišu konkretna razmatranja u vezi sa Huavejem.

„Blisko sarađujući sa našim međuagencijskim partnerima za kontrolu izvoza u ministarstvima energetike, odbrane i države, mi kontinuirano procenjujemo naše politike i propise i redovno komuniciramo sa spoljnim zainteresovanim stranama“, navodi se u saopštenju Ministarstva trgovine. „Ne komentarišemo razgovore ili rasprave o određenim kompanijama.

Potez za zaustavljanje licenci za Huavei usledio je nakon što je predstavnik GOP-a Mike McCaul, predsedavajući odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma, ranije ovog meseca najavio da će komitet sprovesti 90-dnevni pregled Biroa za industrijsku bezbednost Ministarstva trgovine. Mekol je rekao da je naručio reviziju jer agencija nije odgovorila na dve godine stare zahteve za informacijama o dozvolama za kontrolu izvoza koje je agencija dala Kini.

U pismu ministru trgovine Gini Raimondo ovog meseca, Mekol je rekao da agencija „nije ispunila svoju zakonsku obavezu da dostavi tražena dokumenta i informacije“. Mekol je u utorak nazvao izveštaje da Commerce zaustavlja izvoz „pozitivnim korakom“ i pozvao ministarstvo da to proglasi trajnom odlukom.

Mao je rekao da će Peking „braniti legitimna prava“ svojih kompanija, ali nije naveo kako bi vlada mogla da odgovori. Peking je dao slične izjave nakon prošlih američkih akcija protiv svojih kompanija, ali često ne čini ništa.

Zabrana prodaje naprednih američkih procesorskih čipova i muzike, mapa i drugih usluga iz Google jedinice kompanije Alphabet Inc. osakatila je Huaveijev posao sa pametnim telefonima. Kompanija je prodala svoj jeftini brend pametnih telefona Honor da bi oživela prodaju odvajajući ga od sankcija protiv svog matičnog preduzeća.

Ministarstvo trgovine pristalo je da odobri izvozne dozvole američkim kompanijama kako bi im se omogućilo da prodaju manje napredne čipove i drugu tehnologiju Huaveiju za koje se smatralo da ne predstavljaju bezbednosni rizik. To je usledilo nakon pritužbi dobavljača da će izgubiti milijarde dolara godišnje prodaje.

Huavei se potrudio da ukloni američke komponente iz svoje mreže i drugih proizvoda i pokrenuo je nove poslovne linije koje opslužuju fabrike, automobile koji se sami voze i druge industrijske kupce. Kompanija se nada da su oni manje podložni pritisku SAD.

Huavei kaže da njegovo poslovanje počinje da se oporavlja.

„U 2020. smo se uspešno izvukli iz kriznog režima“, rekao je Erik Ksu, jedan od trojice direktora Huaveja koji se smenjuju na mestu predsednika, u decembarskom pismu zaposlenima. „SAD ograničenja su sada naša nova normala i vraćamo se uobičajenom poslu.“

Predviđa se da će se prošlogodišnji prihod malo promeniti u odnosu na 2021. na 636,9 milijardi juana (91,6 milijardi dolara), rekao je Ksu.