SAD bi mogle ukinuti carine na neku kinesku robu

SAD bi mogle ukinuti carine na neku kinesku robu

Vašington traži načine da obuzda rastuću inflaciju.

Američki predsednik Džo Bajden naložio je svojoj administraciji da razmotri ukidanje nekih carina na uvoz iz Kine u pokušaju da obuzda rekordnu inflaciju, izjavila je u nedelju sekretar za trgovinu Gina Raimondo u intervjuu za CNN.

„Mi to gledamo. U stvari, predsednik je tražio od nas iz njegovog tima da to analiziramo. I mi smo u procesu da to uradimo za njega i on će morati da donese tu odluku“, naveo je zvaničnik.

Raimondo je rekao da Vašington planira da zadrži neke od carina na čelik i aluminijum kako bi zaštitio domaću industriju čelika, ali je napomenuo da „možda ima smisla“ ukinuti carine na druge proizvode, poput kućnih dobara i bicikala.

Raimondo nije precizirao da li će neke tarife na kraju biti ukinute, napominjući da će sam Bajden „morati da donese tu odluku“.

Predsednik je nedavno izrazio nameru da ukine neke od carina nametnutih na kinesku robu na vrhuncu američko-kineskog trgovinskog rata tokom predsedavanja Donalda Trampa. Oni su uvedeni 2018. i 2019. godine u nastojanju da se smanji trgovinski deficit SAD sa Kinom.

U početku su Trampove tarife bile usmerene na čelik i aluminijum, nakon što je Vašington optužio Kinu da ove proizvode baca na svetska tržišta po niskim stopama. Kasnije su prošireni na proizvode široke potrošnje poput odeće i sportskih potrepština. To je dovelo do rasta cena robe široke potrošnje u SAD. Godine 2021. Bajden je poništio neke od tarifa, ali je većinu njih ostavio na snazi.

Vašington sada očajnički želi da se uhvati u koštac sa inflacijom, koja se prošlog meseca približila vrhuncu od 40 godina, a ideja koju su iznele industrijske grupe da bi smanjenje carina moglo da smanji troškove za preduzeća i potrošače privukla je pažnju administracije.

Prema Raimondou, Bajden se budi i odlazi na spavanje razmišljajući o tome šta se može učiniti da se zaustavi inflacija, pa je stoga otvoren za svaku dobru ideju za koju misli da bi mogla pomoći američkim porodicama da se nose sa rastućim cenama. Ona je takođe navela aktuelni sukob u Ukrajini kao jedan od glavnih inflatornih faktora u poslednje vreme.