Ministarstvo trgovine Sjedinjenih Američkih Država razmatra mogućnost uvođenja ograničenja za korišćenje kineskog i ruskog softvera u povezanim vozilima koja imaju pristup internetu, usluge u oblaku ili navigacione sisteme. Prema informacijama koje su preneli Rojters i Blumberg pozivajući se na vladine izvore, ova zabrana bi mogla biti saopštena već u ponedeljak.
Većina savremenih automobila može se smatrati povezanim vozilima jer poseduju ugrađen mrežni hardver koji omogućava pristup internetu i deljenje podataka sa drugim uređajima, kako unutar tako i van vozila. Američki zvaničnici smatraju da su povezana vozila potencijalna meta za hakovanje, jer bi napadači mogli da presretnu komunikaciju vozila sa softverskim sistemima. Uvođenje zabrane bi verovatno sprečilo Kinu ili Rusiju da izvrše hakovanje ili praćenje vozila.
Ograničenja bi se uglavnom fokusirala na softver, ali bi obuhvatila i neka ograničenja za hardver vozila proizvedenih u Kini i Rusiji, tvrde neimenovani izvori. Pored povezanih vozila, zabrana bi se odnosila i na autonomna vozila.
Dva izvora su saopštila Rojtersu da će uredba potpuno zabraniti uvoz i prodaju vozila iz Kine koja koriste softver ili hardver za komunikaciju ili automatizovane sisteme vožnje.
Ova vest dolazi nakon istrage koju je ranije ove godine naložio američki predsednik Džo Bajden. U februaru, Bajden je zatražio od Ministarstva trgovine da istraži potencijalne rizike koje predstavlja uvoz kineskih vozila za nacionalnu bezbednost. Bela kuća je istakla da povezana vozila prikupljaju obimne količine osetljivih podataka o vozačima i putnicima, kao i da koriste kamere i senzore za detaljno snimanje informacija o infrastrukturi Sjedinjenih Američkih Država.
Iako rezultati istrage još nisu javno objavljeni, sekretarka za trgovinu Gina Raimondo je u maju istakla da su rizici koje predstavlja strani softver ili hardver u povezanim vozilima značajni.
Ministarstvo trgovine planira da objavi novu zabranu u ponedeljak, ali će dati javnosti 30 dana da iznese svoje komentare pre donošenja konačne odluke.
Ova vest stiže nakon što je Vašington nedavno povećao carine na kineski uvoz vredan milijarde dolara, posebno ciljajući električna vozila i poluprovodnike. Povećane carine su izazvale negodovanje Pekinga, koji ih je ocenio kao oblik pritiska. Takođe su uvedene sankcije na robu i proizvode iz Rusije nakon eskalacije sukoba u Ukrajini. Moskva je osudila ove mere kao nezakonite i odgovorila kontramerama.