Bajdenova administracija najavila je u četvrtak još jedan bezbednosni paket za Ukrajinu vredan 100 miliona dolara, pošto predsednik treba da potpiše zakon kojim se odobrava pomoć u milijardama dolara.
Dodatna bezbednosna pomoć koja će „obezbediti dodatnu artiljeriju, radare i drugu opremu Ukrajini, koju već tako efikasno koriste na bojnom polju“, rekao je Bajden u saopštenju. „Ovo oružje i oprema će ići direktno na prve linije fronta slobodu u Ukrajini i ponavljamo našu snažnu podršku hrabrom narodu Ukrajine dok brani svoju zemlju od tekuće agresije Rusije“.
Državni sekretar Antoni Blinken takođe je objavio saopštenje.
„Ovlašćujem naše deseto povlačenje dodatnog naoružanja i opreme za ukrajinsku odbranu iz inventara Ministarstva odbrane SAD, u vrednosti do 100 miliona dolara“, naveo je on u saopštenju.
Najnoviji paket donosi ukupnu američku vojnu pomoć Ukrajini na približno 3,9 milijardi dolara u oružju i opremi od početka ruske invazije.
„Sjedinjene Države, kao i više od 40 saveznika i partnerskih zemalja, rade danonoćno kako bi ubrzale isporuke oružja i opreme neophodne za odbranu Ukrajine“, rekao je Blinken.
To dolazi pošto je Bela kuća upozorila da bi svako dalje odlaganje odobravanja dodatnog finansiranja Ukrajini moglo dovesti do prekida u isporuci oružja i opreme.
Bajdenova administracija je postavila kao glavni prioritet da pošiljke u Ukrajinu dopremaju što je brže moguće, skraćujući proces odobravanja i isporuke sa nedelja na dane. Ali zvaničnici su upozorili da novac ponestaje iz poslednjeg dodatnog paketa finansiranja i da Kongres mora brzo da reaguje kako bi održao protok kritičnih pošiljki oružja.
Najava najnovijeg bezbednosnog paketa dolazi pošto Bajden treba da potpiše novi zakon o pomoći vredan 40 milijardi dolara. To uključuje 11 milijardi dolara za predsedničko povlačenje ovlašćenja u kojem SAD povlače direktno iz američkih zaliha da bi poslale oružje u Ukrajinu, kao i još 6 milijardi dolara za Inicijativu bezbednosne pomoći Ukrajini, gde Pentagon sklapa ugovore sa proizvođačima oružja za Ukrajinu.