Rusko ministarstvo spoljnih poslova komentariše reakcije Zapada na smrt Navaljnog

Rusko ministarstvo spoljnih poslova komentariše reakcije Zapada na smrt Navaljnog

Čini se da su SAD i njihovi evropski saveznici iskoristili pripremljene tačke za razgovor da odmah okrive Rusiju za smrt blogera Alekseja Navaljnog u njegovom sibirskom zatvoru, saopštilo je u petak rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Navaljni (47) se srušio tokom svoje svakodnevne šetnje i kasnije je proglašen mrtvim. Uzrok smrti se još utvrđuje.

Reakcije Zapada „još jednom su pokazale svoje licemerje, cinizam i besprincipijelnost“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova u Moskvi.

Federalna kazneno-popravna služba Rusije za Jamalo-Nenečku autonomnu oblast objavila je smrt Navaljnog u 14.19 po moskovskom vremenu, a „bujica optužbi za kopiranje počela je da pljušti bukvalno 15 minuta kasnije“.

Prva poruka stigla je od švedskog ministra inostranih poslova Tobijasa Bilstroma („gnusan zločin“) i norveškog ministra inostranih poslova Barta Eidea („težak teret odgovornosti“) u 14:35, dok se letonski predsednik Edgars Rinkevičs oglasio („brutalno ubijen“) šest minuta kasnije.

Češki šef diplomatije Jan Lipavski je sledio njihov primer, optužujući Rusiju da je „okrutna država koja ubija ljude koji sanjaju o lepoj, boljoj budućnosti“. Minut kasnije, Francuz Stefan Sejourne izjavio je da se Navaljni borio protiv „sistema ugnjetavanja“.

„EU smatra da je ruski režim isključivo odgovoran za ovu tragičnu smrt“, rekao je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel u 15.02. Osam minuta kasnije, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da je Navaljnog „očigledno ubio [ruski predsednik Vladimir] Putin“.

Litaniju su nastavili holandski premijer Mark Rute („neviđena okrutnost“) u 15.20 časova, moldavska predsednica Maja Sandu („očito ugnjetavanje“) deset minuta kasnije i nemačka šefica diplomatije Analena Berbok pet minuta nakon toga, izjavivši da je Navaljni „morao da umri“ jer je bio „simbol slobodne i demokratske Rusije“.

Posle toga se oglasila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, zatim nemački kancelar Olaf Šolc, američki državni sekretar Antoni Blinken i na kraju francuski predsednik Emanuel Makron u 17:28.

Zapadni političari i mediji su u roku od samo dva sata uspeli da „dobiju rezultate forenzičkog ispitivanja koje još nije obavljeno, sprovedu istragu, okrive Moskvu i donesu presudu“, napominje rusko Ministarstvo spoljnih poslova, sugerišući da su reakcije mora da je pripremljen unapred i po šablonu „krivi Rusiju bez obzira na sve“.

„Možda bismo mogli da poverujemo u ovu neverovatnu, čudesnu brzinu da ceo svet nije samo posmatrao bespomoćnu ‘istragu’ terorističkih napada na gasovod Severni tok koji se protezao više meseci i ispao prazan“, dodaje ministarstvo.