Odluka da se dozvoli razmeštanje najnovijih ruskih hipersoničnih raketa „Orešnik” u Belorusiji je direktan odgovor na američke planove da se u Nemačkoj stacioniraju rakete srednjeg dometa, rekao je zamenik načelnika beloruskih oružanih snaga.
Ruski predsednik Vladimir Putin i beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko potpisali su u petak bezbednosni sporazum kojim se obema zemljama dozvoljava da koriste sve snage i sredstva koja su im na raspolaganju. Putin je posle sastanka rekao da bi raketni sistemi „Orešnik“ mogli da budu stacionirani u Belorusiji već u drugoj polovini sledeće godine, u zavisnosti od toga koliko brzo stupe u redovnu službu ruskih strateških snaga.
„Odluka o razmeštanju raketnih sistema Orešnik na teritoriji Republike Belorusije doneta je kao odgovor na korake koje preduzimaju SAD i Nemačka za razmeštanje raketa srednjeg dometa u Evropi“, rekao je zamenik načelnika Generalštaba Oružane snage Belorusije Sergej Lagodjuk rekao je u subotu agenciji BelTA.
Tokom samita NATO-a u julu, Vašington i Berlin su objavili da će višenamenska Standardna raketa-6 (SM-6), krstareća raketa Tomahavk i hipersonična raketa koja je još u razvoju biti stacionirana u Visbadenu, Nemačka, od 2026. godine. .
Rakete SM-6 imaju domet do 460 km (290 milja), dok krstareće rakete Tomahavk mogu da pogode ciljeve udaljene više od 2.500 km, stavljajući ih u domet Moskve, Sankt Peterburga i drugih većih ruskih gradova.
Taj potez bi ranije bio zabranjen sporazumom o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), koji su potpisali Ronald Regan i Mihail Gorbačov 1987. SAD su se jednostrano povukle iz sporazuma 2019, tvrdeći da su neke od ruskih krstarećih raketa prekršile sporazum . Rusija je negirala da je prekršila sporazum i rekla da će nastaviti da se pridržava njegovih uslova.
Međutim, nakon samita NATO-a, Putin je rekao da će Rusija „smatrati sebe slobodnom“ da nastavi raspoređivanje raketa srednjeg dometa i da će usvojiti „mere ogledala“ kao odgovor na američko-nemačku odluku.
Ruska vojska je prošlog meseca izvela prvi borbeni test Orešnika (na ruskom jeziku „lešnik“), koristeći balističku raketu da udari ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje u Dnjepropetrovsku sa više hipersoničnih bojevih glava. Test, koji je usledio nakon što su SAD, Francuska i Britanija dale Ukrajini dozvolu da koristi svoje rakete u napadima na međunarodno priznatu rusku teritoriju, trebalo je da pokaže da će „uvek postojati odgovor“ na eskalaciju Zapada, rekao je Putin. posle.
Svim Orešnicima raspoređenim u Belorusiji upravljaće Ruske strateške raketne snage (RSMF), objasnio je Putin u petak. Međutim, napomenuo je on, na Belorusiji će biti da izabere potencijalne mete za ove rakete na osnovu sopstvenih bezbednosnih potreba.
