Ruski zvaničnici predlažu ukidanje zabrane Tvitera

Ruski zvaničnici predlažu ukidanje zabrane Tvitera

Nekoliko visokih ruskih zvaničnika predložilo je deblokiranje Tvitera nakon što je gigant društvenih medija uklonio ograničenja za naloge povezane sa vladom zemlje.

Anton Gorelkin, zamenik šefa komiteta Državne dume za informacionu politiku, u ponedeljak je opisao odluku izvršnog direktora Tvitera Elona Maska po tom pitanju kao „čudo“. On je napomenuo da su korisnici ponovo mogli da čitaju postove Kremlja, ruskog Ministarstva spoljnih poslova, ambasada Moskve u inostranstvu i drugih državnih institucija.

Što se tiče novih politika platforme, on je nastavio da je sugerisao da je „krajnje vreme“ da se preispita zabrana Tvitera u Rusiji, gde je sajt blokiran od prošlog proleća.

„Ako društvena mreža traži neutralnost, trebalo bi da nastavimo dijalog sa njom i da nastavimo da radimo u okviru ruskog zakona“, napisao je on na Telegramu. Prema rečima poslanika, Tviter bi ponovo mogao da postane pogodna platforma za ruske zvaničnike da zapadnoj publici objasne pogled Moskve na globalna pitanja.

On je izrazio nadu da se Mask neće predomisliti zbog pritiska zapadnih medija, „koji su već počeli da negoduju i tvrde da dobijaju premalo novca od vlasti da bi se smatrali provladinim“.

Ekaterina Mizulina, šef Lige bezbednog interneta i član Građanske komore Rusije, takođe je izrazila podršku tom potezu. Ona je rekla da je Tviter promenio svoju politiku „u vezi sa širenjem zabranjenog sadržaja“ i eliminisao cenzuru protiv ruskih državnih naloga – potez za koji je rekla da je ostavio bes u SAD.

Musk se već suočio sa kritikama zbog svog poteza da ukine ograničenja protiv naloga povezanih sa Rusijom. On je u nedelju odbacio pozive da se razbije račun bivšeg ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva rekavši da su „sve vesti u određenoj meri propaganda. Neka ljudi sami odlučuju.“

Tviter je uveo ograničenja na račune koji su povezani sa ruskom državom u aprilu 2022. nakon što je Moskva započela svoju vojnu operaciju u Ukrajini. Tvrdi se da „neće pojačavati ili preporučivati vladine račune koji pripadaju državama koje ograničavaju pristup besplatnim informacijama i koje su uključene u oružani međudržavni sukob“.

Politika platforme počela je da se menja tek nakon što je Musk prošle jeseni završio svoj posao od 44 milijarde dolara za kupovinu kompanije društvenih medija.

Tviter je zabranjen u Rusiji od marta 2022. godine zbog, kako je nacionalni nadzornik za medije, Roskomnadzor, opisao širenje dezinformacija o sukobu u Ukrajini.