Ruski zakonodavci ograničavaju upotrebu stranih reči

Ruski zakonodavci ograničavaju upotrebu stranih reči

Ruski senatori podržali su zakon kojim se nalaže svim javnim i privatnim subjektima da koriste samo ruske reči u svojoj zvaničnoj komunikaciji. Zakon koji je u sredu usvojio gornji dom parlamenta – Savet Federacije – navodi da su jedini izuzetak reči koje nemaju ruski ekvivalent.

„Kada se ruski jezik koristi kao državni jezik Ruske Federacije, nije dozvoljena upotreba reči i izraza koji nisu u skladu sa normama savremenog formalnog jezika“, navodi se u predlogu zakona i dodaje da se pravi izuzetak „ za strane reči koje nemaju uobičajene ekvivalente u ruskom jeziku i koje su uključene u standardne liste rečnika.“

Vlada će sada morati da pregleda standardnu listu rečnika ako predsednik usvoji predlog zakona. Prema zakonu, upotreba jezika se smatra „zvaničnom“ ako se koristi u oblastima obrazovanja ili u državnim i opštinskim informacionim sistemima, kao i od strane privatnih subjekata u komunikaciji sa svojim poslovnim partnerima ili klijentima.

Prema novinskoj agenciji Interfaks, autori zakona su tvrdili da će to pomoći u povećanju ukupnog nivoa pismenosti među građanima, kao i pravilnoj upotrebi državnog jezika i obezbediti da svi državni službenici dovoljno vladaju savremenim formalnim ruskim govorom.

Državna duma usvojila je zakon prošle nedelje. Predlog zakona je navodno osmišljen da „zaštiti“ ruski jezik od prevelikog broja stranih reči.

U to vreme, šef Komiteta za kulturu Dume, Elena Jampoljskaja, osudila je reklamnu praksu stavljanja fraza na engleskom napisane „džinovskim velikim slovima“ na reklamama, dok je ruski ekvivalent jedva vidljiv.

Ona je dalje insistirala na tome da bi nakon usvajanja zakona trebalo izraditi posebna nova pravila za medije, oglašavanje i informisanje potrošača. Jampoljskaja je takođe pozvala kolege poslanike da razmotre da kršenje normi o upotrebi državnog jezika bude administrativni prekršaj.