„Nastavlja se rast kupole lave, jaka aktivnost fumarola, usijanje kupole lave, eksplozije i vruće lavine prate ovaj proces“, navodi opservatorija na svojoj veb stranici.
„Eksplozije pepela do 10-15 kilometara (9,32 milje) mogu se desiti u bilo kom trenutku. Tekuće aktivnosti mogu uticati na međunarodne i nisko leteće letelice.“
Ruska državna novinska agencija RIA citirala je Alekseja Ozerova, direktora Instituta za vulkanologiju i seizmologiju Dalekoistočnog odeljenja Ruske akademije nauka, koji je rekao da je kupola vulkana veoma vruća.
„Noću kupola blista skoro celom svojom površinom. Vrele lavine sa temperaturom od 1000 stepeni Celzijusa (1.832°F) se kotrljaju niz padine, piroklastični tokovi se spuštaju. Ovakvo stanje kupole se primećuje, po pravilu, pre nego što snažna paroksizmalna erupcija“.
Šiveluč, jedan od najvećih vulkana Kamčatke sa vrhom koji dostiže 3.283 metra (10.771 stopa), takođe je jedan od najaktivnijih vulkana na poluostrvu, sa oko 60 značajnih erupcija u poslednjih 10.000 godina.
Poslednja najsnažnija erupcija vulkana dogodila se 2007. godine, navodi NASA.