Ruski muškarci beže iz zemlje

Ruski muškarci beže iz zemlje

ISTANBUL — Ruski muškarci nastavljaju da beže iz zemlje, kopnenim ili vazdušnim putem, nekoliko dana nakon najave predsednika Vladimira Putina da će mobilisati dodatne snage da podrže svoj rat u Ukrajini.

Na glavnom istanbulskom aerodromu, konstantan tok ruskih muškaraca dolazio je kroz terminal za dolaske. Istanbul je destinacija izbora jer je jedno od retkih mesta u koje Rusi mogu da putuju bez viza, sa dugom istorijom ruskog turizma.

Turska, članica NATO-a, nastojala je da se predstavi kao neutralni posrednik između Moskve i Kijeva i odbila je da se pridruži zapadnim zemljama u ekonomskim sankcijama Rusiji. Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru, ovde su se naselili mnogi antiratni Rusi, zajedno sa izbeglicama iz Ukrajine.

Letovi iz Rusije za Tursku su rasprodati u narednih nekoliko nedelja, uprkos skokovitim cenama. Ali to nije sprečilo ljude da pronađu načine da izađu, ne samo iz ruskih gradova poput Moskve, Sočija, Mahačkale i Jekaterinburga, već i iz susednih zemalja Mongolije, Kazahstana, Belorusije i Gruzije.

Oni koji su razgovarali za NPR, na aerodromu u Istanbulu, nisu hteli da otkriju svoja imena iz straha od ruske vlade. Prošle nedelje, Putin je potpisao zakon kojim su oni koji su odbili da služe ili izbegli služenje bili osuđeni na 10 godina zatvora. Muškarci sa kojima je NPR razgovarao opisali su duge redove na aerodromima i graničnim prelazima zbog velikog broja gužvi i ispitivanja od strane ruskih vlasti.

Jedan 32-godišnji muškarac koji je doleteo iz Sankt Peterburga u Rusiji rekao je za NPR da je njegov let bio „potpuno pun muškaraca, od 20, pa do 50 godina“.

„I svi muškarci su stali i… policija nas je ispitivala“, rekao je on.

„Bilo je pitanja o, na primer, kada ste kupili ovu kartu? Koja je svrha? A druga linija, pitali su, da li ste [služili] vojsku? Kada? I da li ste dobili poštu na koju treba da idete. služiti?“ aludirajući na uručenje obaveštenja o regrutaciji.
Užurbani juriš do granice, i puna svetlost

Skoro svi muškarci su rekli da su se spakovali veoma lagano, pokušavajući da ubede ruske vlasti da odlaze na kratka putovanja, a ne da izbegavaju borbe u ratu.

Većina je rekla da nemaju planove za budućnost i da imaju ograničen novac. Oni sa porodicama rekli su da im je prioritet da se nastanjuju, a zatim pokušaju da i svoje porodice izvedu iz Rusije.

Muškarac star 35 godina, koji je ostavio porodicu u Irkutsku, u blizini Bajkalskog jezera u Sibiru, dovezao se prvo do mongolske granice, gde je čekao šest sati da pređe. U Mongoliji je, kako je rekao, naleteo na nekoliko svojih prijatelja koji su takođe bežali, pre nego što je uhvatio let za Istanbul.

Neki muškarci su rekli da su odlučili da napuste zemlju čim su prošle srede čuli najavu regrutacije. Čovek iz Irkutska je rekao da je čekao nekoliko dana da vidi šta će se desiti, ali kada su njegovi prijatelji počeli da ga hvataju noću, doneo je odluku da ode.

„Ne vode samo rezerviste, već i muškarce koji nemaju vojnu istoriju, pa čak i one sa više od troje dece“, rekao je on.

Ruske vlasti, uključujući Putina, uveravale su javnost da će samo oni sa prethodnom vojnom službom, bez bolesti i sa manje od troje dece biti pozvani da služe.

Nekoliko muškaraca je reklo za NPR da se oni koji govore protiv rata i mobilizacije hapse, tuku u pritvoru, a zatim šalju na regrutaciju u ratu — zbog čega žene u velikoj većini učestvuju u nedavnim javnim protestima u Rusiji.
Biće još gore

Skoro svi koji su razgovarali za NPR rekli su da veruju da će se situacija pogoršati, da je potpuna mobilizacija neizbežna.

Rusija sada sprovodi, kako tvrdi, referendume — koji se smatraju nezakonitim po međunarodnom pravu — na okupiranim ukrajinskim teritorijama o tome da li da se formalno pridruži Rusiji. Ovaj 32-godišnji muškarac iz Sankt Peterburga rekao je za NPR da mnogi u Rusiji to vide kao prvi korak za Putina da pripoji ta područja kao deo Rusije.

„Onda će, naravno, Ukrajinci napasti te oblasti, jer je to zapravo njihova teritorija. Onda će posle toga, mislim da [Putin] odluči ‘OK, napali su našu teritoriju’ i izvršiće punu mobilizaciju,“ rekao je on.

Drugi čovek je, u žurbi da napusti aerodrom, samo rekao: „Sve je gore nego što znate i ruski muškarci sada idu gde god mogu“.

Jedan 36-godišnji muškarac iz Moskve rekao je za NPR da njegov razlog za odlazak nije bio samo zato što nije želeo da se bori, već da je to bio njegov način da ne podrži vojnu kampanju.

„Ako ste protiv rata, najbolje je da pokušate da izađete odatle i ne podržavate ga koliko god možemo, ne plaćate poreze ili ne radite u ruskim kompanijama itd.“, rekao je on.

Samo nekoliko njih je reklo da se nadaju da će postojati mirovni sporazum za okončanje rata i da će sačekati pre nego što se na kraju vrate kući.