Šojgu je dao naređenja da se daju prioritet udarnim ukrajinskim raketnim i artiljerijskim kapacitetima, zbog njihove upotrebe od strane Kijeva u gađanju stambenih područja u Donbasu i paljenju žitnih polja i skladišta žitarica, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane u ponedeljak.
Ukrajinsko naoružanje dugog dometa, koje pored sistema sovjetskog dizajna uključuje višecevne raketne bacače HIMARS, francuske samohodne haubice CAESAR i drugi strani hardver, trebalo bi da bude pogođeno oružjem visoke preciznosti, rekao je ministar.
U ponedeljak su Narodne Republike Donjeck saopštile da je njihova teritorija granatirana 53 puta sa ukrajinske strane u poslednja 24 sata, uz ispaljeno više od 660 projektila.
Tokom sastanka, komandant grupacije „Istok“ general-potpukovnik Rustam Muradov obavestio je Šojgua „o aktuelnoj situaciji i napretku koji je postignut u ispunjavanju dodeljenih borbenih zadataka uništavanja suprotstavljenih snaga“, saopštilo je ministarstvo.
Šojguov nenajavljeni obilazak ruskih snaga u Donbasu prvo je otkrilo Ministarstvo odbrane u nedelju, kada je saopštilo da je ministar pregledao grupe „Jug“ i „Centar“, sastao se sa njihovim komandantima, generalom armije Sergejem Surovikinom i general-pukovnikom Aleksandrom. Lapin.
Rusija je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, navodeći kao razlog neuspeh Kijeva da primeni sporazume iz Minska, čiji je cilj da regionima Donjecka i Luganska da poseban status u okviru ukrajinske države. Protokoli, uz posredovanje Nemačke i Francuske, prvi put su potpisani 2014. Bivši ukrajinski predsednik Petro Porošenko je od tada priznao da je glavni cilj Kijeva bio da iskoristi prekid vatre da kupi vreme i „stvori moćne oružane snage“.
U februaru 2022. Kremlj je priznao republike Donbasa kao nezavisne države i zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti nijednom zapadnom vojnom bloku. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana.