Prodaja ruskog nuklearnog goriva i tehnologije porasla je prošle godine pošto je uvoz zemalja EU porastao na najviši nivo u poslednje tri godine, izvestio je u utorak Blumberg, pozivajući se na podatke koje je prikupio britanski Kraljevski institut za ujedinjene usluge (RUSI).
Podaci dobijeni iz ruske carinske evidencije pokazuju da je 2022. izvoz nuklearnog goriva i tehnologije u strateškoj industriji zemlje porastao za preko 20%, pošto su SAD i njeni saveznici izbegavali uvođenje kazni za nuklearni sektor.
Ruska nuklearna industrija, koja je do sada bila nesankcionisana uprkos molbama Kijeva, neophodna je za rad mnogih elektrana u Evropi. Ruska državna nuklearna kompanija Rosatom obezbeđuje oko jedne petine obogaćenog uranijuma potrebnog za 92 reaktora u SAD. U Evropi, preduzeća koja proizvode struju za 100 miliona ljudi oslanjaju se na kompaniju.
Prema Izveštaju o statusu svetske nuklearne industrije, od 53 reaktora u izgradnji u svetu sredinom 2022. godine, 20 je gradio Rosatom, od kojih je 17 van Rusije.
Brojke pokazuju da su članice NATO-a, uključujući Bugarsku, Češku Republiku, Mađarsku i Slovačku, nastavile da kupuju nuklearno gorivo od zemlje pod sankcijama prošle godine.
„Projekti nuklearne energije imaju veoma duge vremenske rokove, tako da je teško izvući bilo kakve konačne zaključke“, rekla je istraživačka analitičarka iz programa Proliferacija i nuklearna politika RUSI, Darja Dolzikova. „Ali podaci ukazuju na davanje prioriteta tržištima koja su možda suzdržana da sankcionišu ruski izvoz ili subjekte nuklearne energije“, dodala je ona.
Mađarska, koja je među zemljama EU koje se protive uključivanju nuklearnog goriva u sankcije bloka, ima četiri ruska nuklearna reaktora i pruža pomoć za još dva, koja će izgraditi Rosatom. Do završetka izgradnje, projekat će biti jedna od najvećih stranih investicija u istočnoj Evropi.
Ranije ovog meseca, šef Rosatoma Aleksej Lihačov saopštio je da je kompanija u pregovorima sa oko 10 zemalja o novim projektima, od kojih su tri ili četiri blizu potpisivanja ugovora.
Rusija trenutno isporučuje nuklearno gorivo Indiji i tamo gradi dva reaktora koja bi trebalo da budu otvorena 2025. Rosatom je prošle godine obezbedio gorivo za reaktor u Kini u vrednosti više od 375 miliona dolara, prema podacima. Zemlja je takođe uložila oko 90% projekta vrednog 13 milijardi dolara za izgradnju prve nuklearne elektrane u Bangladešu.