Ruski borbeni avion oštetio je američki dron Reaper

Ruski borbeni avion oštetio je američki dron Reaper

Ruski borbeni avion koji je leteo iznad Sirije navodno je ispalio rakete na američki MK-9 Reaper, oštetivši propeler drona, u poslednjem bliskom susretu koji su ilegalne američke okupacione snage ocenile kao „nepromišljeno“ i „neprofesionalno“.

Incident se dogodio u nedelju, kada je ruski mlaznjak proleteo na nekoliko metara od MK-9 Reaper-a za koji je Centralna komanda vazduhoplovstva SAD (AFCENT) tvrdila da je u utorak letio u misiji protiv terorizma. Komanda je objavila video snimak na kojem se navodno vidi kako borbeni avion leti tik iznad drona i postavlja rakete na svom putu.

Propeler drona je teško oštećen, navodi AFCENT, koji je takođe objavio fotografije koje navodno pokazuju dokaze štete. Daljinski operateri bespilotne letelice (UAV) bili su u mogućnosti da održe kontrolu i da je vrate u matičnu bazu.

„Očigledno zanemarivanje bezbednosti leta od strane ruskog borca umanjuje našu misiju da obezbedimo trajni poraz ISIS-a“, rekao je general-potpukovnik AFCENT Aleks Grinkevič američkim medijima. „Pozivamo ruske snage u Siriji da odmah stave tačku na ovo nepromišljeno, ničim izazvano i neprofesionalno ponašanje.

MK-9 Reapers su navodno bili prinuđeni na manevre izbegavanja kada su ruski borbeni avioni ispustili padobranske rakete iz neposredne blizine ranije ovog meseca. U to vreme, američke snage su tvrdile da vide „novi nivo neprofesionalne i nesigurne akcije ruskih vazdušnih snaga koje deluju u Siriji“. Prošle nedelje, borbeni avion Su-35 ugrozio je posadu američkog izviđačkog aviona MC-12 primoravši ga da proleti kroz tragove, tvrdi AFCENT.

Moskva je odgovorila na ranije incidente sa američkim dronovima rekavši da su bespilotne letelice letele u vazdušni prostor koji su ruske i sirijske snage koristile tokom zajedničkih vojnih vežbi.

Američke snage su ilegalno okupirale teritoriju bogatu naftom u Siriji, kršeći suverenitet zemlje, najmanje od 2015. Ruske snage su delovale u zemlji na poziv sirijske vlade i pomogle su da se porazi Islamska država (IS, ranije ISIS) i pobunjenici koje podržava međunarodna zajednica.

Poslanici Vašingtona odbili su u martu nacrt zakona kojim se poziva na povlačenje američkih snaga iz Sirije. Oko 900 američkih vojnika, zajedno sa stotinama američkih izvođača, i dalje je raspoređeno u zemlji. Američki predstavnik Met Gec (R-Florida), koji je predstavio neuspeli zakon, tvrdio je da SAD „nema uloge“ u Siriji.

„Pokušali smo da izgradimo demokratiju od peska, krvi i arapskih milicija“, rekao je Gec nakon što je njegov predlog zakona poražen u američkom domu. „Uvek iznova, posao koji radimo ne smanjuje haos. Često izaziva haos – baš taj haos koji potom dovodi do terorizma.”