Ruska rublja ponovo opada jer se nestabilna trgovina na kraju godine nastavlja

Ruska rublja ponovo opada jer se nestabilna trgovina na kraju godine nastavlja

Rublja je u sredu naglo oslabila, skliznuvši na 72 marke u odnosu na dolar, pošto su sankcije ruskoj nafti i njihov verovatan uticaj na prihode od izvoza izvršili pritisak na rusku valutu.

Rublja je prošle nedelje izgubila oko 8% u odnosu na dolar i na putu je za značajan mesečni pad nakon što je na snagu stupio embargo na naftu i ograničenje cena. Ministarstvo finansija je saopštilo da je nedavni pad povezan sa oporavkom uvoza.

Do 12:56 GMT, rublja je bila 2,2% slabija u odnosu na dolar na 71,93, ranije dostigavši 72,09 i krećući se u pravcu skoro osmomesečnog minimuma od 72,6325 postignutog prošle nedelje.

Izgubio je 1,8% na trgovanju na 76,36 u odnosu na evro i 2,3% u odnosu na juan na 10,21.

Rublja je doživela visoku volatilnost u poslednje dve nedelje i podložna je oštrim kolebanjima usled manjih obima trgovanja uoči ruskih novogodišnjih praznika.

„Novo uvedene zapadne sankcije doprinele su nedavnom padu cena energenata, što svakako vrši pritisak na rublju“, rekla je Olga Jangol, šefica istraživanja i strategije tržišta u razvoju za Ameriku u Credit Agricole CIB.

Rublja će ipak biti relativno otporna u budućnosti, dodao je Jangol, očekujući da će cena nafte uglavnom biti vođena geopolitikom i da će OPEK+ nastaviti da smanjuje svoju proizvodnju kao odgovor na osnove tržišta.

Sirova nafta tipa Brent, globalno merilo za glavni ruski izvoz, oslabila je 0,4% na 84,0 dolara po barelu.

Predsednik Vladimir Putin je u utorak izneo dugo očekivani odgovor Rusije na zapadnu gornju granicu cena, potpisujući dekret kojim se zabranjuje snabdevanje sirovom naftom i naftnim derivatima od 1. februara na pet meseci nacijama koje se pridržavaju ograničenja.

Ruski berzanski indeksi su bili niži.

Indeks RTS-a denominiran u dolarima je pao za 2,3% na 937,6 poena. Ruski indeks MOEKS baziran na rubljama bio je niži za 0,5% na 2.141,3 poena.