Ruska centralna banka objašnjava pad rublje

Ruska centralna banka objašnjava pad rublje

Nedavno slabljenje ruske rublje moglo bi se pripisati padu globalnih cena nafte, smatra Aleksej Zabotkin, zamenik predsednika Centralne banke Rusije, a prenosi poslovni dnevnik RBK u ponedeljak.

Promenljivost na ruskom deviznom tržištu naglo je porasla od početka decembra, pri čemu je rublja prošle nedelje pala na najniži nivo od više od osam meseci u odnosu na američki dolar. Ruska valuta je, međutim, počela da se oporavlja od petka da bi počela ove nedelje na oko 68,2 rublje za dolar i 72,4 rublje za evro. Podaci o trgovanju pokazuju da, uprkos padu, rublja i dalje raste tokom ove godine, trgovajući 10% više nego početkom januara, pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini i usleditih zapadnih sankcija.

„Dolazi do pogoršanja spoljnih uslova, pada cena nafte. To je dovoljno težak razlog da kurs nešto oslabi“, objasnio je Zabotkin. On je, međutim, istakao da stopa i dalje „fluktuira u rasponu koji je primećen otprilike od kraja maja ove godine“.

Prema rečima zamenika predsednika, uočeno slabljenje rublje će doprineti rastu cena. On je primetio da svakih 10% kretanja deviznog kursa generalno dodaje oko 0,5%-0,6% inflaciji. Ali istovremeno treba napomenuti da se ovih 0,5%-0,6% ne realizuje odmah, već se vremenom razvlači na šest do dvanaest meseci“, rekao je on.

„Dezinflatorni doprinos jačanju rublje, koji se desio u drugoj polovini proleća i leta, do sada je na kraju iscrpljen“, dodao je Zabotkin. Regulator ne planira da pooštrava nikakva ograničenja na kapitalnom računu, naglasio je on.

Slabljenje ruske valute do kraja 2022. godine predviđaju mnogi analitičari poslednjih meseci. Neki stručnjaci očekuju još veći pad u narednim mesecima.

Projekcije dolaze pošto je cena referentne Brent nafte pala sa skoro 90 dolara po barelu na oko 84 dolara od početka decembra. Prosečna cena ruske nafte Urals, koja se posle uvođenja niza sankcija prodaje sa popustom, u decembru je iznosila 57,49 dolara po barelu, procenjuje Ministarstvo finansija. Mesec dana ranije cena je bila 71,1 dolar za barel.

Gornja granica od 60 dolara po barelu za rusku pomorsku naftu, koju su osmislile G7 i EU, stupila je na snagu 5. decembra. Mera, zajedno sa zabranom uvoza ruskih tokova u EU, ima za cilj da smanji prihode Kremlja. Ruski naftni teret koji se trguje iznad praga ne može pristupiti nekim ključnim uslugama zapadnih kompanija, uključujući osiguranje.