Rusija upozorava SAD na ukrajinsko oružje

Rusija upozorava SAD na ukrajinsko oružje

Rusija je, kako se izveštava, ove nedelje poslala zvaničnu diplomatsku notu SAD u kojoj je upozorila da bi dalje naoružavanje Ukrajine od strane Vašingtona i saveznika moglo dovesti do „nepredvidivih posledica“, navodi se u izveštaju Vašington posta objavljenom u petak.

List navodi da je video kopiju dokumenta, koji je poslat pošto je američki predsednik Džo Bajden odobrio paket vojne pomoći vredan 800 miliona dolara, što predstavlja veliko proširenje u obimu naoružanja koje je isporučeno Kijevu.

Pošto je ukupan iznos američke vojne pomoći Ukrajini od 24. februara dostigao preko 2,5 milijardi dolara, ruska ambasada u Vašingtonu je navodno prosledila notu Stejt departmentu u utorak, 12. aprila, pod naslovom „O zabrinutosti Rusije u kontekstu masovne isporuke oružja i vojne opreme kijevskom režimu“.

Vašington post tvrdi da je Rusija u pismu smatrala „raketne sisteme sa višestrukim lansiranjem“ kao „najosetljivije“ i optužila SAD i njihove saveznike iz NATO-a da krše „rigorozne principe“ koji regulišu prenos oružja u zone sukoba i da nisu svesni „ pretnja da visokoprecizno oružje padne u ruke radikalnih nacionalista, ekstremista i banditskih snaga u Ukrajini“.

U pismu se navodno optužuje NATO da vrši pritisak na Ukrajinu da napusti pregovore sa Rusijom „kako bi nastavila krvoproliće“ i krivi Vašington što je primorao druge zemlje da prekinu vojnu i tehničku saradnju sa Rusijom i podsticao nacije sa oružjem iz sovjetskog doba da ga isporuče Ukrajini.

„Pozivamo Sjedinjene Države i njihove saveznike da zaustave neodgovornu militarizaciju Ukrajine, koja podrazumeva nepredvidive posledice po regionalnu i međunarodnu bezbednost“, navodi se u noti, prenosi Vašington post.

Ni ruska ambasada ni Stejt department još nisu komentarisali pismo ili njegov sadržaj, a nijedna strana nije dala zvaničan odgovor.

Rusija je napala svog suseda krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove Minskih sporazuma, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.