Ruski zvaničnici upozorili su u sredu na ozbiljnu ekološku štetu pošto su hiljade ljudi izašle da očiste tone mazuta koje se izlilo iz dva tankera pogođena olujom pre više od dve nedelje u Kerčkom moreuzu, u blizini Krima koji je okupirala Moskva.
Više od 10.000 ljudi, uglavnom volontera, jurilo je da spase divlje životinje i ukloni tone peska zasićenog mazutom, teškim naftnim proizvodom niskog kvaliteta, prema izveštajima ruskih novina.
Vlasti ruskog južnog Krasnodarskog regiona prošle nedelje su objavile vanrednu situaciju u celom regionu, pošto je mazut nastavio da se nanosi na obalu 10 dana nakon što se jedan tanker nasukao, a drugi je ostao oštećen i plutao 15. decembra.
Taj potez uslijedio je nekoliko dana nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin izlivanje nafte nazvao „ekološkom katastrofom“.
U sredu, na Novu godinu, zvaničnici Krasnodara rekli su da je nafta i dalje izlivala na plažama Anape, popularnog lokalnog letovališta.
Više od 71.000 tona kontaminiranog peska i zemlje uklonjeno je duž 56 kilometara (35 milja) obale od prvobitnog izlivanja, izvestilo je u sredu ujutro rusko ministarstvo za vanredne situacije.
Ministarstvo je 23. decembra procenilo da je ukupno kontaminirano do 200.000 tona.
Neki ruski mediji koji kritikuju Kremlj naveli su ruske dobrovoljce koji su rekli da je podrška države bila neadekvatna dok se bore sa posledicama izlivanja. Neki su rekli da su imali glavobolje, mučninu i povraćanje nakon što su proveli sate udišući otrovne pare i žalili se na nedovoljnu opremu i zaštitne mere.
Drugi su pozvali da se pošalju međunarodni specijalisti, navodeći obim izlivanja i verovatni obim uticaja.
Fotografije koje su kružile društvenim medijima i lokalnim novinskim kanalima prikazuju morske ptice premazane crnim mazutom.
Izlivanje je možda ubilo više od 20 delfina, saopštio je lokalni centar za spasavanje delfina Delfa, dodajući da su u toku testovi kako bi se utvrdio uzrok smrti.
Kerčki moreuz odvaja poluostrvo Krim koje je okupirala Rusija od Rusije i predstavlja važan globalni brodski put, koji obezbeđuje prolaz iz unutrašnjeg Azovskog mora u Crno more.
To je takođe bila ključna tačka sukoba između Rusije i Ukrajine nakon što je Moskva anektirala poluostrvo 2014. Ukrajina je 2016. odvela Moskvu pred Stalni arbitražni sud, gde je optužila Rusiju da pokušava da ilegalno preuzme kontrolu nad tim područjem. Rusija je 2021. zatvorila moreuz na nekoliko meseci.
Mihail Podoljak, savetnik šefa kabineta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, prošlog meseca je opisao izlivanje nafte kao „ekološka katastrofa velikih razmera“ i pozvao na dodatne sankcije ruskim tankerima.