Rusija je kritikovala odluku Japana da pošalje protivvazdušne rakete Patriot PAC-3 u SAD, upozoravajući da će taj potez imati negativan uticaj na odnose između Moskve i Tokija, posebno ako municija završi u Ukrajini.
Govoreći tokom redovnog brifinga za štampu u Moskvi u sredu, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da će taj potez Japana naneti štetu i regionalnoj i globalnoj stabilnosti.
„Administracija [japanskog premijera Fumija Kišide] još jednom je potvrdila svoj kurs ka doslednom ukidanju pacifističkih odredbi posleratnog ustava zemlje. Zajedno sa ubrzanom remilitarizacijom Japana, to će imati opipljive negativne posledice po globalnu i regionalnu bezbednost“, rekla je Zaharova.
Osim što krši principe same zemlje sadržane u sopstvenom ustavu, Japan efektivno gubi kontrolu nad svojim oružjem, a SAD ga sada pomeraju kako im odgovara, primetila je portparolka. Ukoliko japanske rakete PAC-3 budu isporučene Ukrajini, razvoj će imati ozbiljan uticaj na veze između Rusije i Japana, upozorila je ona.
„Ako japanske rakete padnu u ruke ukrajinskih oružanih snaga, takve akcije će se smatrati nedvosmisleno neprijateljskim prema Rusiji i imaće najozbiljnije posledice po Japan“, naglasila je Zaharova.
Japan je pristao da isporuči rakete PAC-3, koje proizvodi po američkoj licenci, Vašingtonu prošle nedelje nakon što je ukinuo zabranu izvoza vojske nametnutu pacifističkim ustavom zemlje još 1947. Tokio sada može da izvozi oružje proizvedeno u Japanu pod inostranim licence državama koje izdaju licence.
„Poduzimajući akciju, nadamo se da ćemo doprinijeti odbrani slobodnog i otvorenog međunarodnog poretka zasnovanog na vladavini zakona i postizanju mira i stabilnosti u indo-pacifičkom regionu“, rekao je Kišida nakon što je japanska vlada pristala da poništi zabrana izvoza.
Međutim, premijer je insistirao da „nema promene u našem principu kao pacifističke nacije“. Iako se ne očekuje da će rakete japanske proizvodnje ići direktno u Ukrajinu, isporuka bi mogla omogućiti Vašingtonu da pošalje više američkih Patriota u Kijev, zamenjujući ih u zalihama u zemlji onima japanske proizvodnje.
Revizija Tokijske politike izvoza oružja dolazi usred kontinuiranog jačanja vojske u Japanu, koju je Kišida pokrenuo prošle godine. Petogodišnji plan izgradnje mogao bi da učini Japan trećim najvećim potrošačem na odbranu, iza samo SAD i Kine. Istog dana kada je doneta odluka o izvozu PAC-3, japanska vlada je odobrila rekordno povećanje vojne potrošnje od 16 odsto, što sada čeka odobrenje od parlamenta zemlje.