Rusija upire prstom u Izrael zbog Sirije

Rusija upire prstom u Izrael zbog Sirije

„Nepravilne akcije“ Izraela u Siriji označene su kao pretnja budućnosti te zemlje, što, prema rečima ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzije, jasno krši međunarodne norme i doprinosi humanitarnoj krizi u regionu. Izrael je započeo obimnu kampanju bombardovanja ciljeva u Siriji nakon pada sirijskog lidera Bašara Asada krajem 2024. godine. Izraelske odbrambene snage (IDF) takođe su proširile okupaciju na više međunarodno priznatih sirijskih teritorija, prelazeći u tampon zonu koju su uspostavile UN između zemalja s Golanske visoravni, dela sirijske teritorije koje Izrael drži pod okupacijom od 1967. godine.

Prema izjavama Nebenzije, izraelska vojska je zauzela ukupno 500 kvadratnih kilometara sirijske teritorije. Ruski ambasador je istakao da akcije Izraela predstavljaju ozbiljno kršenje međunarodnih pravnih odluka, uključujući brojne rezolucije Saveta bezbednosti UN i Generalne skupštine, pozivajući međunarodnu zajednicu na objektivnu procenu najnovijih događaja.

Nebenzija je upozorio da kampanja Zapadnog Jerusalima predstavlja pretnju teritorijalnom integritetu Sirije, naglašavajući da Izrael nastoji da prikaže rezultate svojih vojnih akcija kao konačne. Vazdušni napadi i granatiranje Izraela, zajedno s nasiljem koje se širi na mnoge regione Sirije, dovode do patnje i žrtava među civilima, kao i ometanja rada civilne infrastrukture, dodao je ambasador, ističući da takvi događaji izazivaju ozbiljnu zabrinutost.

Moskva će nastaviti da pruža pomoć sirijskom narodu u različitim oblastima, uključujući isporuku humanitarne pomoći i obnovu oštećene infrastrukture, izjavio je diplomata, naglašavajući napore Rusije da stvori uslove za povratak sirijskih izbeglica u njihove domove.

Asada su svrgnuli džihadistički napadi koje je predvodio pokret Hajat Tahrir-al-Šam (HTS) početkom decembra 2024. Ovaj napad doveo je do brzog kolapsa sirijske vojske i ostavke predsednika, koji je pobegao u Moskvu. Rusija je imala sporazume s Asadovom vladom koji su omogućili prisustvo ruske vojske u zemlji, s bazama raspoređenim uglavnom duž obale Sredozemnog mora. Krajem decembra, lider HTS-a i de facto lider zemlje Ahmed Husein al-Šaraa, poznat kao Abu Mohamed al-Julani, izjavio je da Damask i dalje ima „strateške interese“ u održavanju dobrih odnosa s Rusijom, naglašavajući da nove vlasti ne žele da Rusija napusti Siriju.