Ruska vojska saopštila je u utorak da je odbila jedan od najozbiljnijih prekograničnih napada iz Ukrajine od početka rata, tvrdeći da je ubila više od 70 napadača u bici koja je trajala oko 24 sata.
Moskva je za raciju koja je počela u ponedeljak okrivila ukrajinske vojne sabotere. Kijev je to prikazao kao ustanak ruskih partizana protiv Kremlja. Bilo je nemoguće pomiriti dve verzije, sa sigurnošću reći ko stoji iza napada ili utvrditi njegove ciljeve.
Bitka — koja se odigrala u jugozapadnoj ruskoj oblasti Belgorod, oko 80 kilometara (45 milja) severno od grada Һarkova, u istočnoj Ukrajini — bila je novi podsetnik kako sama Rusija ostaje ranjiva na napade, pored regiona koje je okupirala Rusija Ukrajine.
Region je rusko vojno čvorište u kome se nalaze skladišta goriva i municije i uključeno je u prošlogodišnju naredbu ruskog predsednika Vladimira Putina o povećanju stanja spremnosti za napade i poboljšanju odbrane.
Takvi prekogranični napadi sramote Kremlj i naglašavaju borbe sa kojima se suočava u svojoj zaglibljenoj invaziji na Ukrajinu.
Belgorodska oblast, kao i susedna Brjanska oblast i druga pogranična područja, bila je svedok sporadičnog prelivanja iz rata, koji je Rusija započela invazijom na Ukrajinu u februaru 2022.
Daleko od linije fronta od 1.500 kilometara (932 milje) u južnoj i istočnoj Ukrajini, ruski pogranični gradovi i sela redovno su izloženi granatiranju i napadima bespilotniһ letelica, ali ovonedeljni napad je drugi u poslednjiһ nekoliko meseci koji takođe uključuje upad kopnenim snagama. Još jedna razlika u odnosu na ranije prekogranične napade je u tome što su se ruski napori da ih odbije po prvi put nastavili i drugi dan.
Portparol ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov izjavio je da su lokalne trupe, vazdušni udari i artiljerija razbili naoružane napadače.
„Ostaci nacionalista su vraćeni na teritoriju Ukrajine, gde su nastavljeni da budu gađani vatrom sve dok nisu potpuno eliminisani“, rekao je Konašenkov, ne pružajući dokaze. Nije pomenuo nikakve ruske žrtve.
Ruske snage su uništile četiri borbena oklopna vozila i pet kamioneta koje su napadači koristili, rekao je on. Lokalni zvaničnici navode da su osvajači koristili i dronove i artiljeriju.
Guverner Belgorodske oblasti Vjačeslav Gladkov rekao je da je meta napada bila ruralna oblast oko Grajvorona, grada udaljenog oko 5 kilometara (3 milje) od granice. U napadu je, kako je rekao, ranjeno dvanaest civila, a jedna starija žena je umrla tokom evakuacije.
Ruski novinski portal RBK, pozivajući se na neidentifikovane izvore u regionalnom ministarstvu unutrašnjih poslova i teritorijalnoj policiji, rekao je da je Graivoron bio pod teškim granatiranjem koje je trajalo oko pet sati rano u ponedeljak. Nakon toga tenkovi su pucali na granični punkt Graivoron, dok je susedno selo Kozinka bilo pod minobacačkom i raketnom vatrom, navodi RBK, pozivajući se na iste izvore. Gladkov je kasnije izvestio da je ubijen jedan meštanin sela Koznika.
Snagu napada činilo je 10 oklopnih vozila i neutvrđeni broj vojnika, navodi RBK.
Ranije u utorak, regionalni guverner je pozvao stanovnike koji su evakuisani da se ne vraćaju kući dok ne dobiju zvanična uputstva da to učine. On je rekao da je „kontrateroristička operacija“ završena do utorka rano uveče.
Gladkov je takođe rekao da je vatra sa ukrajinske strane granice u utorak pogodila oblast Borisovka, oko 20 kilometara (20 milja) severoistočno od Grajvorona. Nije bilo prijavljenih žrtava, rekao je on ne objašnjavajući incident.
Od početka rata, bespilotne letelice, eksplozije i projektili pogodili su skladišta goriva i municije, železničku opremu, mostove i vazdušne baze na ruskoj teritoriji i delovima Ukrajine pod ruskom okupacijom.
U tim oblastima su se desila i ubistva vladinih zvaničnika koje je postavila Rusija i drugih javnih ličnosti. Kijevski zvaničnici odbacuju optužbe da su orkestrirali prekogranične i sabotažne napade, često umesto toga ukazujući na ruske protivnike rata.
Ukrajina je saopštila da iza napada stoje ruski državljani koji pripadaju mutnim grupama pod nazivom Ruski dobrovoljački korpus i Legija slobode Rusije.
Zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar rekla je da su napadači bili ruski disidenti nezadovoljni Putinovom politikom.
„Ovo su ruski patrioti, kako mi to razumemo. Ljudi koji su se zaista pobunili protiv Putinovog režima“, rekla je ona.
Legija slobode Rusije saopštila je na Telegramu da je cilj „osloboditi“ region.
Ruski dobrovoljački korpus je na Telegramu implicirao da je napad završen, dodajući: „Jednog dana ćemo doći da ostanemo. Post je podignut otprilike u isto vreme kada je rusko Ministarstvo odbrane tvrdilo da je poništilo napad.
Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva saopštilo je da je „velika verovatnoća“ da se ruske snage bezbednosti bore protiv partizana na najmanje tri lokacije u Belgorodu.
„Rusija se suočava sa sve ozbiljnijom bezbednosnom pretnjom u više domena u svojim pograničnim regionima, sa gubicima borbenih aviona, napadima improvizovanih eksplozivnih naprava na železničke pruge, a sada i direktnom partizanskom akcijom“, navodi se u utorak.
Ruski istražni komitet, njegova glavna agencija za sprovođenje zakona, najavio je istragu o navodnom terorizmu i pokušaju ubistva u vezi sa incidentom.
Zvaničnici Belgoroda ranije ove godine rekli su da su potrošili skoro 10 milijardi rubalja (125 miliona dolara; 116 miliona evra) na utvrđenja kako bi zaštitili region od upada.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da racija „izaziva duboku zabrinutost“ i da je potreban „veći napor“ da bi se sprečili budući napadi.
Peskov je odbio da kaže koliko je napadača bilo uključeno u napad, niti bi komentarisao zašto su napori da se napadači uguše toliko dugo trajali. U konferencijskom razgovoru sa novinarima u utorak, on je ta pitanja preusmerio ruskom Ministarstvu odbrane i Federalnoj službi bezbednosti.
Ruski dobrovoljački korpus tvrdio je da je probio granicu početkom marta. Grupa u senci sebe opisuje kao „dobrovoljačku formaciju koja se bori na strani Ukrajine“. Nije jasno da li ona – ili Legija slobode Rusije – ima veze sa ukrajinskom vojskom.
Na drugim mestima, ukrajinske snage su ostvarile manji napredak protiv ruskih snaga na ivici Bahmuta, istočnog ukrajinskog grada za koji Moskva tvrdi da je zauzela, prema Malijaru, zameniku ukrajinskog ministra odbrane. Ona je u utorak rekla da ukrajinske trupe i dalje kontrolišu jugozapadnu periferiju grada i da se borbe nastavljaju u predgrađima, na bokovima Rusije.
Ukrajinski vojni lideri kažu da borba u Bahmutu nije završena.