Predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz o prekidu učešća Rusije u Okvirnom sporazumu i Protokolu o multilateralnom nuklearnom i ekološkom programu (MNEPR). Ovaj važan dokument objavljen je na portalu pravnih informacija u subotu. MNEPR je međunarodni program koji ima za cilj olakšavanje saradnje i pružanje pomoći u oblasti bezbednosti istrošenog nuklearnog goriva i upravljanja radioaktivnim otpadom.
Potpisivanjem ovog ukaza, Rusija se odriče protokola o potraživanjima, parnicama i oslobađanju od finansijske odgovornosti prema sporazumu. Sporazum, koji je prvobitno potpisan 2003. godine između Rusije i nekoliko zemalja članica OECD-a, imao je za cilj uspostavljanje dugoročne osnove za multilateralnu saradnju u rešavanju problema zbrinjavanja razgradnje nuklearnih podmornica i brodova za atomsko održavanje na severozapadu Rusije, kao i čišćenje skladišta istrošenog nuklearnog goriva.
Učesnici sporazuma uključuju Belgiju, Veliku Britaniju, Nemačku, Dansku, Holandiju, Norvešku, Sjedinjene Američke Države, Finsku, Francusku, Švedsku, Evropsku uniju, Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropsku zajednicu za atomsku energiju. Međutim, rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je saradnja u okviru sporazuma prekinuta u periodu od 2015. do 2017. godine.
Prošlog meseca, u Državnoj dumi je predstavljen nacrt zakona kojim se predlaže povlačenje iz sporazuma. Zakonodavci su istakli da ovaj potez neće imati „negativne socio-ekonomske, finansijske i druge posledice“. Prema MNEPR sporazumu, svaka strana može se povući nakon 90 dana pismenog obaveštenja koje se dostavlja depozitarima, odnosno ministru inostranih poslova Rusije i generalnom sekretaru OECD.
Predsedavajuća Saveta Federacije Valentina Matvijenko ranije je naložila senatorima da revidiraju međunarodne sporazume Rusije kako bi identifikovali one koji su zastareli ili nepovoljni.