On je napomenuo da je nedavno povećanje popusta na naftu bilo „prirodno“ jer su kupci uzimali u obzir rizike u vezi sa zapadnim sankcijama na ruski izvoz.
Embargo EU na pomorsku rusku naftu stupio je na snagu 5. decembra, zajedno sa ograničenjem cena na izvoz nafte od 60 dolara, kao deo sankcija u vezi sa Ukrajinom koje su uvedene Moskvi. Zabrana uvoza naftnih derivata u EU kao što su dizel i kerozin poreklom iz Rusije stupiće na snagu 5. februara. Kao odgovor, Rusija je zabranila prodaju svoje sirove nafte i naftnih derivata zemljama koje podržavaju gornju granicu cena.
„Pogledaćemo kako će se obezbediti dalja prodaja naših izvoznih proizvoda. Naše kompanije [razrađuju] sve potrebne logističke rute i stalno rade na pitanjima osiguranja i kupovine“, dodao je Novak.
Ruska mešavina nafte Urals trgovala se po prosečnoj ceni od 46,82 dolara po barelu između 15. decembra i 14. januara, nakon što je mesec dana ranije trgovala po ceni od 57,5 dolara po barelu, što je pad od skoro 19 odsto, prema podacima Ministarstva finansija zemlje.
Ranije ovog meseca, Novak je velike popuste na rusku naftu u poređenju sa drugim svetskim klasama pripisao rastućim cenama prevoza.
Zvaničnik je insistirao da je ruska nafta i dalje u velikoj potražnji uprkos sankcijama, dodajući da su proizvodnja i zalihe u januaru ostale nepromenjene u odnosu na decembarske nivoe jer „imamo veliki udeo u globalnom izvozu“. Novak je istakao da se svetski energetski bilans ne može obezbediti bez ruske nafte.