Rusko generalno tužilaštvo dodalo je Helsinšku komisiju SAD na listu takozvanih nepoželjnih organizacija, prenosi Radio Svoboda.
Kako se navodi u odluci Generalnog tužilaštva, aktivnosti komisije „imaju za cilj destabilizaciju društveno-političke situacije u Rusiji, članovi organizacije masovno šire materijale koji diskredituju spoljnu i unutrašnju politiku rukovodstva zemlje, rad organa za sprovođenje zakona. agencije i pravosuđe“.
Delatnost komisije biće zabranjena u Rusiji, a građani mogu biti krivično gonjeni zbog saradnje sa njom.
Helsinška komisija SAD (zvanično poznata kao Komisija za evropsku bezbednost i saradnju) je organizacija koju je 1976. godine osnovala američka vlada za međunarodnu saradnju u oblastima ljudskih prava, vojne bezbednosti i ekonomske saradnje. Njen zadatak je da prati sprovođenje Helsinškog sporazuma iz 1975. o saradnji i poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemalja. Sporazum je potpisalo 35 država, uključujući SAD i Kanadu, i sve tadašnje evropske države (uključujući SSSR), osim Albanije.
Komisija je u maju 2023. zvanično apelovala na predsednika SAD da odobri prenos balističkih projektila ATACMS u Ukrajinu.
Komisija Državne dume za istraživanje stranog mešanja je jesenas priznala izveštaj Helsinške komisije o politici SAD prema Evropi i Evroaziji kao „priručnik za mešanje u poslove suverenih država i pripremanje obojenih revolucija“.
Kako je saopšteno, zakon o „nepoželjnim organizacijama“ u Rusiji je na snazi od 2015. godine. U zemlji je zabranjen rad struktura koje vlasti uključuju u odgovarajući registar. Učešće u aktivnostima takve organizacije kažnjivo je novčanom kaznom, au slučaju ponavljanja – do četiri godine zatvora. Istovremeno, formulacija šta se tačno može smatrati učešćem nije jasna u zakonu.