Rusija priznala američku Helsinšku komisiju kao „nepoželjnu organizaciju“

Rusija priznala američku Helsinšku komisiju kao „nepoželjnu organizaciju“

Rusko generalno tužilaštvo dodalo je Helsinšku komisiju SAD na listu takozvanih nepoželjnih organizacija, prenosi Radio Svoboda.

Kako se navodi u odluci Generalnog tužilaštva, aktivnosti komisije „imaju za cilj destabilizaciju društveno-političke situacije u Rusiji, članovi organizacije masovno šire materijale koji diskredituju spoljnu i unutrašnju politiku rukovodstva zemlje, rad organa za sprovođenje zakona. agencije i pravosuđe“.

Delatnost komisije biće zabranjena u Rusiji, a građani mogu biti krivično gonjeni zbog saradnje sa njom.

Helsinška komisija SAD (zvanično poznata kao Komisija za evropsku bezbednost i saradnju) je organizacija koju je 1976. godine osnovala američka vlada za međunarodnu saradnju u oblastima ljudskih prava, vojne bezbednosti i ekonomske saradnje. Njen zadatak je da prati sprovođenje Helsinškog sporazuma iz 1975. o saradnji i poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemalja. Sporazum je potpisalo 35 država, uključujući SAD i Kanadu, i sve tadašnje evropske države (uključujući SSSR), osim Albanije.

Komisija je u maju 2023. zvanično apelovala na predsednika SAD da odobri prenos balističkih projektila ATACMS u Ukrajinu.

Komisija Državne dume za istraživanje stranog mešanja je jesenas priznala izveštaj Helsinške komisije o politici SAD prema Evropi i Evroaziji kao „priručnik za mešanje u poslove suverenih država i pripremanje obojenih revolucija“.

Kako je saopšteno, zakon o „nepoželjnim organizacijama“ u Rusiji je na snazi od 2015. godine. U zemlji je zabranjen rad struktura koje vlasti uključuju u odgovarajući registar. Učešće u aktivnostima takve organizacije kažnjivo je novčanom kaznom, au slučaju ponavljanja – do četiri godine zatvora. Istovremeno, formulacija šta se tačno može smatrati učešćem nije jasna u zakonu.