CNN: Rusija pljačka zlato u Sudanu da bi podstakla Putinove ratne napore u Ukrajini

CNN: Rusija pljačka zlato u Sudanu da bi podstakla Putinove ratne napore u Ukrajini

Nekoliko dana nakon što je Moskva započela svoj krvavi rat protiv Ukrajine, ruski teretni avion stajao je na pisti u Kartumu, pojasu asfalta okruženom crveno-narandžastim peskom. U manifestu aviona je navedeno da je napunjen kolačićima. Sudan retko, ako ikada, izvozi kolačiće, navodi CNN, prenosi Ukrinform.

Burna debata nastala je između zvaničnika u kancelariji međunarodnog aerodroma u Kartumu. Strahovali su da bi inspekcija aviona uznemirila sve više proruski vojni vrh zemlje. Zaustavljeno je više prethodnih pokušaja presretanja sumnjivih ruskih nosača. Na kraju su, međutim, zvaničnici odlučili da se ukrcaju u avion.

Unutar skladišta, šarene kutije kolačića ispružene su ispred njih. Ispod su bile skrivene drvene sanduke najdragocenijeg resursa Sudana. Zlato. Otprilike jedna tona toga.

Ovaj incident u februaru — koji su višestruki zvanični sudanski izvori preneli CNN-u — jedan je od najmanje 16 poznatih ruskih letova za šverc zlata iz Sudana, trećeg po veličini proizvođača plemenitog metala u Africi, u poslednjih godinu i po dana.

Višestruki intervjui sa visokim sudanskim i američkim zvaničnicima i gomila dokumenata koje je pregledao CNN daju sliku razrađene ruske šeme pljačke sudanskih bogatstava u pokušaju da ojača Rusiju protiv sve snažnijih zapadnih sankcija i da podrži ratne napore Moskve u Ukrajini.

Dokazi takođe sugerišu da je Rusija bila u dosluhu sa opkoljenim vojnim vođstvom Sudana, omogućavajući milijarde dolara u zlatu da zaobiđu sudansku državu i da liši zemlju pogođenu siromaštvom stotina miliona državnih prihoda.

Zauzvrat, Rusija je dala snažnu političku i vojnu podršku sve nepopularnijem vojnom rukovodstvu Sudana dok nasilno guši prodemokratski pokret u zemlji.

„Odavno znamo da Rusija eksploatiše prirodna bogatstva Sudana“, rekao je za CNN jedan bivši američki zvaničnik upoznat sa tim. „Da bi zadržala pristup tim resursima, Rusija je podstakla vojni udar.

U srcu ovog kuid pro kuo-a između Moskve i sudanske vojne hunte je Jevgenij Prigožin, ruski oligarh i ključni saveznik predsednika Vladimira Putina.

Ovaj 61-godišnjak sa teškim sankcijama kontroliše mračnu mrežu kompanija koja uključuje Vagnera, paravojnu grupu povezanu sa navodnim mučenjem, masovnim ubistvima i pljačkama u nekoliko ratom razorenih zemalja, uključujući Siriju i Centralnoafričku Republiku (CAR).

U Sudanu, Prigožinovo glavno vozilo je kompanija Meroe Gold pod odobrenjem SAD pod nazivom Meroe Gold — podružnica kompanije M-invest u vlasništvu Prigožina — koja vadi zlato dok obezbeđuje oružje i obuku vojsci i paravojnim jedinicama zemlje, prema fakturama koje je video CNN.

„Posredstvom Meroe Golda ili drugih kompanija povezanih sa zaposlenima Prigožina, on je razvio strategiju za pljačku ekonomskih resursa afričkih zemalja u kojima interveniše, kao pandan njegovoj podršci postojećim vladama“, rekao je Denis Korotkov, istražitelj u Dosije centar sa sedištem u Londonu.

Odgovarajući na nalaze istrage CNN-a, portparol američkog Stejt departmenta je rekao: „Pažljivo pratimo ovo pitanje, uključujući prijavljene aktivnosti Meroe Golda, grupe Vagner koju podržava Kremlj i drugih sankcionisanih aktera u Sudanu, regionu i širom trgovina zlatom.

„Podržavamo narod Sudana u njihovoj potrazi za demokratskim i prosperitetnim Sudanom koji poštuje ljudska prava“, dodao je portparol. „Nastavićemo da jasno izražavamo našu zabrinutost sudanskim vojnim zvaničnicima o zlonamernom uticaju Vagnera, Meroe Golda i drugih aktera.